Kampania „Przeciwdziałanie przemocy domowej – Stop przemocy” organizowanej przez Instytut Nowej Kultury
Fundacja Instytut Nowej Kultury na początku 2024 r. zaprosiła jednostki samorządu terytorialnego do udziału w bezpłatnej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dotyczącej przeciwdziałania przemocy domowej „Stop przemocy”. W ramach kampanii zostaną zorganizowane 4 webinaria eksperckie online poświęcone aktualnym zagadnieniom związanym z przeciwdziałaniem przemocy domowej m.in. przemoc wobec dzieci; standardy ochrony małoletnich; rodzaje przemocy domowej. Adresatami webinariów są specjaliści pracujący w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej. W ramach kampanii zostaną przygotowane także materiały graficzne oraz artykuły eksperckie, które uczestnicy kampanii będą mogli publikować w swoich kanałach informacyjnych, aby upowszechniać wiedzę na temat przeciwdziałania przemocy domowej w środowisku lokalnym. Ekspertem kampanii jest dr hab. Magdalena Szafranek, prawniczka i socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Kampania „Profilaktyka FASD- Ciąża bez alkoholu” organizowanej przez Instytut Nowej Kultury
„Profilaktyka FASD- Ciąża bez alkoholu” to tematyka drugiej bezpłatnej kampanii edukacyjnej zorganizowanej przez Fundację Instytut Nowej Kultury w 2024 r. zaadresowanej do jednostek samorządu terytorialnego. W ramach kampanii zostaną zorganizowane 4 webinaria eksperckie online poświęcone aktualnym zagadnieniom związanym z profilaktyką FASD m.in. czym jest FASD?; elementy diagnozy FASD; problematyka systemu pomocy FASD. Adresatami webinariów są pracownicy socjalni, samorządowcy, pracownicy służby zdrowia i placówek opiekuńczo-oświatowych i inny specjaliści zainteresowani problematyką FASD. W ramach kampanii zostaną przygotowane także materiały graficzne oraz artykuły eksperckie, które uczestnicy kampanii będą mogli publikować w swoich kanałach informacyjnych, aby upowszechniać wiedzę na temat profilaktyki FASD w środowisku lokalnym. Ekspertem kampanii jest Jolanta Terlikowska, MBA, pedagog, profilaktyk, wieloletni pracownik PARPA/KCPU.
Kampania Dzieciństwo bez przemocy
Miasto Elbląg przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, która jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. Kampania koncentruje się na uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa, promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania trwa od 8 października 2024 roku do 19 listopada 2024 roku.
W ramach kampanii w naszym mieście realizowanych jest szereg inicjatyw profilaktyczno-edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, w szczególności wobec dzieci takie jak: spotkania, webinaria, warsztaty, szkolenia interdyscyplinarne na temat Standardów Ochrony Małoletnich.
Zakończenie kampanii w dniu 19 listopada br. przypada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz szereg innych obiektów architektonicznych rozświetlą się na czerwono. Iluminacja rozpoczyna się o godzinie 17. Również w naszym mieście w tym dniu zostanie podświetlona Brama Targowa, budynek Elbląskiego Centrum Usług Społecznych, budynki szkół i placówek edukacyjnych.
Udział w kampanii poprzez podświetlenie budynku lub realizację inicjatyw profilaktyczno-edukacyjnych zgłosiły: Gmina Miasto Elbląg, Elbląskie Centrum Usług Społecznych, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Elblągu, Zespół Szkół i Placówek Sportowych z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, Zespół Szkół Zawodowych nr 1, Przedszkole nr 11, 13, 24, Szkoły Podstawowe nr 4,6, 8,11,12,14,15,21,25.