Piątek, 01 grudnia 2023
Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
pochmurno
-6°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz
Powróć do: Miasto

Miasta partnerskie

Informacja
28 lutego br., w związku z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę oraz aktywnym wsparciem tej inwazji przez Republikę Białorusi, Prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu Antonim Czyżykiem, podjęli decyzję o zerwaniu współpracy z miastami partnerskimi z Rosji i Białorusi: Bałtijskiem, Kaliningradem, Nowogrodem Wielkim i Nowogródkiem.

SZOMBATHELY – Węgry
Liczące około 79 tys. mieszkańców Szombathely to dziesiąte co do wielkości miasto na Węgrzech. Znajduje się w regionie zachodnim Kraju Zadunajskiego, około 220 kilometrów na zachód od Budapesztu i ok. 15 kilometrów na wschód od granicy z Austrią. Szombathley jest ważnym węzłem komunikacyjnym współczesnych Węgier.
Węgierska nazwa miasta pochodzi od dwóch słów – Szombat (sobota) i hely (miejsce) – ‘miejsce sobotniego jarmarku’ i nawiązuje do słynnych jarmarków, które odbywały się w mieście w każdą sobotę.
Szombathely to jedno z najstarszych miast na Węgrzech. Zostało założone przez Rzymian w 45 roku p.n.e. pod nazwą Colonia Claudia Savaria i była stolicą (od 107 roku) rzymskiej prowincji Górnej Panonii (Panonia Superior), przez którą przebiegała ważna droga handlowa ówczesnego świata „Bursztynowy Szlak”.
Od XI wieku miasto znajduje się w granicach królestwa węgierskiego.  W XIII wieku zostało najechane i zniszczone przez oddziały tureckie. Przez pewien czas Szombathely posiadało status wolnego miasta królewskiego. W 1777 roku miasto stało się stolicą biskupstwa, dzięki czemu wzniesiono monumentalną katedrę – trzecią co do wielkości na Węgrzech. W czasie II wojny światowej centrum miasta zostało zniszczone przez wojska aliantów. Rozległe zniszczenia w katedrze naprawiono w 1947 roku.
W Szombathely zachowało się wiele interesujących zabytków, w tym z okresu rzymskiego. Szombathely to miasto nastawione na turystykę – jest organizatorem znanego na całym świecie festiwalu – Karnawału Historycznego SAVARIA (Savaria Historical Carnival), nawiązującego do czasów Cesarstwa Rzymskiego, upamiętniającego bogatą przeszłość miasta.
Umowa miast siostrzanych została podpisana w Szombathely 6 maja 2022.
http://www.szombathely.hu

 
Laibin – Chińska Republika Ludowa
Miasto położone na obszarze 11,340 km2 w południowo-zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Guangxi. Od 2004 roku posiada status prefektury miejskiej. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 2,498,236.
Laibin leży w regionie o wielowiekowej tradycji, bogatej historii i różnorodności kulturowej. Samo miasto jest jednak młode, ale rozwija się bardzo dynamicznie. Laibin stanowi prężny ośrodek przemysłowy obejmujący ponad 600 branż, wśród których do największych należą przetwórnie trzciny cukrowej, elektrownie, fabryki materiałów budowlanych, przemysł górniczy i przemysł związany z medycyną chińską. Laibin to także ważny węzeł komunikacyjny obejmujący regionalne i krajowe autostrady, linie kolejowe i drogi wodne wzdłuż rzeki Hongshui.
List intencyjny współpracy partnerskiej między miastami podpisano w Elblągu 22 października 2011 r. http://www.laibin.gov.cn/


NARWA - Estonia
Narwa - miasto w północno-wschodniej Estonii, na granicy z Rosją, 212 km od estońskiej stolicy – Tallina i 150 km od Sankt Petersburga. Jest położona na lewym brzegu rzeki Narwy, 14 km od jej ujścia do Zatoki Fińskiej. Po drugiej stronie rzeki znajduje się rosyjskie miasto Iwangorod (w latach 1920-1940 w granicach Estonii). W samym ujściu rzeki znajduje się nadmorski kurort Narwa-Jõesuu.
Narwa została założona w XIII w. przez Duńczyków. Pierwsza zachowana wzmianka: 1240 r. Prawa miejskie 1345 r.. W  1294 r.  zajęły ją  i spaliły wojska księstwa Nowogrodu. W 1346 r. Miasto znalazło się pod panowaniem inflanckich Krzyżaków. W latach 1558-1581 Narwa była okupowana przez Rosjan i Szwedów. W rozegranej w 1700 r. bitwie pod Narwą wojska Szwecji pokonały rosyjskie wojska Piotra I. W 1704 r. Narwę zajęły wojska rosyjskie i od tego czasu aż do 1919 r. miasto znajdowało się w granicach Rosji, a od 1917 r. – w granicach Estonii. W 1940 r. Narwa została anektowana przez ZSRR i aż do 1991 r. pozostawała w granicach Estońskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Obecnie w granicach niepodległej Estonii.
Narwa zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby mieszkańców za Tallinem i Tartu. Mieszka w Narwie 64 667 osób (1.01.2010.). Jest to typowe miasto pogranicza, a radziecka polityka migracyjna sprawiła, że obecnie w Narwie Estończycy stanowią mniejszość – mieszka ich zaledwie  2 498 (3,86 %). Największą grupę mieszkańców stanowią Rosjanie  53 039 (82,02 %), mieszkają też Ukraińcy  1 652 (2,55 %) i Białorusini  1 377 (2,13%).
Narwa jest ważnym drogowym węzłem komunikacyjnym Estonii, ośrodkiem przemysłu energetycznego i włókienniczego (głównie bawełnianego), a także drzewnego i spożywczego.
Zachowane zabytki: zamek (XIII-XV w.), fragmenty obwarowań miejskich (XIV w.), ratusz (XVII w.), domy mieszkalne i kamienice (XVI, XVII w.).
Porozumienie o stałej współpracy Narwy i Elbląga zostało podpisane 8.08.2006 r. w celu podejmowania i rozwiązywania problemów umożliwiających przyspieszenie wszechstronnego rozwoju obu miast, a także zacieśniania kontaktów między nimi.
https://www.narva.ee/


Nowy Sącz - Polska
Nowy Sącz położony jest w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, leży na styku Beskidów i Pogórza Karpackiego, 30 km od granicy ze Słowacją. Powierzchnia miasta wynosi 60 km2. Liczy 85 tys. mieszkańców.
Miasto lokował król Wacław II Czeski 8 listopada 1292 roku. Nowy Sącz stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym, a także centrum rozwoju rzemiosła i handlu.
Obecnie w mieście jest zarejestrowanych ok. 8000 podmiotów gospodarczych, wśród nich wiele renomowanych i znanych firm, w branżach takich jak: spożywcza (lody, wyroby
z kurczaka), informatyczna, meblarska, spedycyjna, produkcyjna (okna dachowe, bramy garażowe, elektrody węglowe), budowlana.
Od kilku lat miasto jest także szybko rozwijającym się ośrodkiem akademickim. Obok znanej w kraju i za granicą Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University mieści się tu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Sądecka Wyższa Szkoła Zawodowa oraz 4 filie krakowskich uczelni.
Nowy Sącz jest jednym z ważniejszych centrów kulturalnych województwa małopolskiego, poprzez swe niezwykle atrakcyjne położenie geograficzne. Jest również znanym ośrodkiem turystycznym.
Do najciekawszych zabytków należą: zabytkowy, secesyjny układ urbanistyczny rynku z przełomu XIX i XX wieku, gotycki kościół pw. św. Małgorzaty z przełomu XIV i XV wieku, gotycki Dom Kanoniczy z XV – XVI wieku, kościół pw. św. Ducha z początku XV wieku i klasztor – niegdyś oo. norbertanów, a obecnie oo. jezuitów - ufundowany przez Władysława Jagiełłę. Zachowały się też fragmenty średniowiecznych murów miejskich.
http://www.nowysacz.pl


Tainan - Tajwan
Tainan zamieszkany przez 740.000 osób jest najstarszym miastem na wyspie Tajwan. Położony jest na równinie Chianan, na zachodnim brzegu wyspy. Jego charakter przez wieki kształtowała mieszanka wpływów orientalnych i zachodnich. W Tainan znajduje się aż jedna trzecia wszystkich tajwańskich zabytków pierwszej klasy. Tainan to także miejsce nowoczesnego przemysłu. Na ponad 700 hektarach utworzony został park grupujący przedsiębiorstwa branży high-tech i integrujący je z zielonymi, ekologicznymi terenami parku. W mieście działa Uniwersytet Cheng Kung. Umowa  o partnerstwie pomiędzy Tainan a Elblągiem podpisana została 29 kwietnia 2004 roku. Współpraca dotyczy wymiany doświadczeń i informacji w zakresie funkcjonowania administracji samorządowej, zarządzania gospodarką komunalną, nauki, handlu, sportu, turystyki i edukacji.
http://www.tncg.gov.tw/tainan/


HRABSTWO WEST WILTSHIRE - Wielka Brytania
West Wiltshire położone jest w południowo-wschodniej Anglii, 10 mil na wschód od Bath i 90 mil na  zachód od Londynu. Zajmuje powierzchnię 200 mil kwadratowych, zamieszkuje je 118 tysięcy ludzi. Okręg ten, wyjątkowy w swym charakterze, pełen jest terenów niezwykle pięknych pod względem walorów przyrodniczych, atrakcyjnych z turystycznego i rekreacyjnego punktu widzenia kanałów. Odwiedzić tu można zarówno niewielkie, romantyczne wioski, jak i pięć historycznych miast targowych. 31 marca 2000 r. w Trowbridge podpisano z hrabstwem West Wiltshire oraz z jego pięcioma miastami: Bradford-on-Avon, Melksham, Trowbridge, Warminster i Westbury umowę o partnerstwie. Współpraca polega na wymianie informacji w zakresie lokalnych samorządów, organizacji usług publicznych, na wspieraniu kontaktów ekonomicznych i handlowych pomiędzy przedsiębiorstwami i organizacjami handlowymi, na współpracy pomiędzy organizacjami i prywatnymi osobami z Elbląga i terenu West Wiltshire na polu kultury, sportu, turystyki.
http://www.wiltshire.gov.uk/index.htm
http://www.trowbridge.gov.uk/


TARNOPOL - Ukraina
Tarnopol, Ternopil, miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, na Wyżynie Podolskiej, nad rzeką Seret (dopływ Dniestru). 230 tys. mieszkańców. Osada ruska na terenie księstwa halicko-włodzimierskiego, włączonego do Polski w 2. połowie XIV w. Zniszczona w XIV w. przez najazd mongolsko-tatarski. Na jej miejscu powstało miasto założone przez hetmana J. Tarnowskiego, który w 1540 uzyskał przywilej lokacyjny od króla Zygmunta I Starego. W okresie międzywojennym w odrodzonej Polsce, od 1921 stolica województwa. W 1945 włączony do Ukraińskiej SRR. Od 1991 w granicach niepodległej Ukrainy. Duży ośrodek przemysłowy. Węzeł kolejowy i drogowy. Port lotniczy. Zabytki: cerkiew (XVI w.), kościół i klasztor Dominikanów (XVIII w.). Zamek Tarnowskich i Potockich (połowa XVI, XVIII w., gruntownie przebudowany XIX w.). Umowę o partnerstwie obu miast podpisano w 1992 roku. Współpraca Elbląga i Tarnopola odbywa się na płaszczyźnie wymiany doświadczeń z zakresu funkcjonowania gospodarki komunalnej, współpracy gospodarczej i kulturalnej.
www.rada.te.ua


RONNEBY - Szwecja
Miasto w prowincji Blekinge, regionie zwanym "zielony ogród Szwecji", ośrodek przemysłowy i administracyjny. Jedno z dziesięciu europejskich miast wiodących w dziedzinie informatyki. Ronneby, nad rzeką Ronnebyan, 30 tys. mieszkańców. Lokowane ok. 1230. Prawa miejskie do 1679 i ponownie od 1879. Wielokrotnie niszczone podczas wojen szwedzko-duńskich. 1564 żołnierze króla Eryka XIV zamordowali szukających schronienia w tutejszym kościele ok. 2000 mieszkańców miasta. W XVII w. po założeniu Karlskrony znaczenie miasta jako ośrodka handlowego upadło. Umowę o przyjaźni miast podpisano 16 maja 1991r. Obie strony zadeklarowały gotowość współpracy w dziedzinie wymiany studentów i młodzieży, wymiany informacji, kontaktów handlowych pomiędzy przedsiębiorstwami, wymiany doświadczeń w zakresie gospodarki komunalnej oraz współpracy na polu ochrony środowiska.
http://www.ronneby.se


LIEPAJA - Łotwa
Lipawa, Liepaja, do 1917 Libawa, Lijepaja, miasto w zachodniej Łotwie, nad Morzem Bałtyckim. 114 tys. mieszkańców (1992). Historia: wzmiankowana 1253 jako osada rybacka, 1263 jako twierdza inflanckiego Zakonu Kawalerów Mieczowych. Prawa miejskie 1625. 1795, wraz z księstwem Kurlandii i Semigalii, włączona do Rosji. Rozwijała się gospodarczo dzięki połączeniu kolejowemu z Romnym (1877). 1918-1940 w granicach Łotwy. 1940-1990 w Łotewskiej SRR, od 1990 w niepodległej Łotwie. Zakłady przemysłu maszynowego, metalowego, spożywczego, włókienniczego, skórzanego, obuwniczego, drzewnego. Port handlowy i rybacki. Uzdrowisko klimatyczne i balneologiczne. Węzeł komunikacyjny. Wyższa szkoła pedagogiczna. Zabytki: barokowy zbór luterański (XVIII w.), domy na wybrzeżu portowym (XVII-XVIII w.).
Umowa o współpracy między miastami podpisana została w 1991r. Współpraca dotyczy kontaktów między mieszkańcami obu miast, współpracy instytucji kulturalnych, naukowych, oświatowych i sportowych, a także firm, organizacji społecznych i samorządowych.
www.liepaja.lv


LEER - Niemcy
"Brama Wschodniej Fryzji" - tak mówi się i pisze o tym mieście położonym w płn.-zach. części Niemiec. Od zachodu ogranicza je rzeka Ems a od południa inna rzeka - Weda. Z uwagi na swoje dogodne położenie geograficzne a przede wszystkim bogactwo szlaków wodnych miasto ma bogato rozwiniętą komunikację wodną, drogową a nawet własny port lotniczy w Papenburgu. Tak korzystne usytuowanie sprawia, że Leer słynie z przemysłu stoczniowego, portu morskiego i śródlądowego, rybołówstwa, handlu, rzemiosła i dającej coraz większe dochody turystyki. W chwili obecnej liczba mieszkańców sięga 35 tysięcy - ich przeważająca większość aktywnie uczestniczy w szeregu imprez kulturalno-rozrywkowych, co sprawia, że miasto staje się centrum kulturalnym w regionie. Na podstawie wzajemnego oświadczenia o "Przyjaznych stosunkach pomiędzy miastami" z dnia 27.06.1992r, podpisano 23.06.2001r. w Elblągu umowę o partnerstwie i współpracy, której celem jest wymiana informacji i współpracy w różnych dziedzinach, doświadczeń samorządów komunalnych, współpraca w zakresie gospodarki, ochrony środowiska, oświaty, kultury i sportu.
http://www.leer.de


DRUSKIENNIKI - Litwa
Druskienniki (Druskininkai), miasto w południowej części Litwy, na pograniczu z Polską i Białorusią. Położone pośrodku kompleksu leśnego Puszczy Orańsko-Druskiennickiej, będącej przedłużeniem Puszczy Augustowskiej. Około 30 tys. mieszkańców. Znane uzdrowisko klimatyczne i balneologiczne (borowiny, źródła wód mineralnych). Nowoczesny kompleks sanatoryjny zawiera około 5 tys. miejsc kuracyjnych (leczenie chorób układu trawienia i dróg żółciowych, układu krążenia, górnych dróg oddechowych i chorób kobiecych). Ośrodek rzemiosła artystycznego. Muzeum M.K. Čiurlionisa. Początek współpracy sięga 1996r. kiedy została podpisana umowa o współpracy między Elblągiem i Druskiennikami. Umowa dotyczy współpracy na polu gospodarki komunalnej, ochrony środowiska, kultury, wymiany informacji w różnych dziedzinach w tym doświadczeń samorządów.
www.druskininkai.lt


COQUIMBO - Chile
Serena, La, miasto w północnym Chile, nad rzeką Elqui. Ośrodek administracyjny regionu Coquimbo. 120 tys. mieszkańców (1992). Ośrodek handlowy regionu rolniczego przy Drodze Panamerykańskiej. Przemysł spożywczy, skórzany. Ośrodek turystyczny. Kilkakrotnie niszczone przez trzęsienia ziemi (m.in. w 1922).
Umowę o współpracy między miastami podpisano w 1995 r.
http://www.municoquimbo.cl/Portal/index.php


COMPIEGNE - Francja
Miasto w północnej części Francji, na północny wschód od Paryża, nad rzeką Oise, w Basenie Paryskim. 39,9 tys. mieszkańców (1990). 11 listopada 1918 w Rethondes, w rejonie Compiegne, podpisano układ o kapitulacji Niemiec i zakończeniu I wojny światowej. Ośrodek przemysłu metalowego, maszynowego, chemicznego, spożywczego. Zabytki: gotyckie kościoły: St. Jacques (XIII, XIV w.), St. Antoine (XVI w.), późnogotycki ratusz (XVI w.), pałac klasycystyczny (XVIII w.). Porozumienie o wzajemnych kontaktach podpisano w Compiegne 26 maja 2000r. Ukoronowaniem porozumienia jest umowa o partnerstwie miast bliźniaczych zawarta 9.02.2002r. w Elblągu. Głównym celem współpracy jest rozwój i umacnianie demokracji, a także przyjaźń między narodami Polski i Francji. Partnerzy deklarują działania w celu stałej wymiany doświadczeń i informacji dotyczących wszystkich dziedzin życia swoich miast. Zawarta umowa sprzyja wymianie grup specjalistów, dzieci i młodzieży oraz kontaktom między przedstawicielami stowarzyszeń. Umożliwia kontakty gospodarcze, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw.
http://www.compiegne.fr


BAOJI – Chińska Republika Ludowa
Miasto położone w środkowych Chinach, nad rzeką Wei He, w dorzeczu Huang He, w prowincji Shaanxi. 320 tys. mieszkańców (1990). Ważny ośrodek przemysłowy i centrum administracyjne, jeden z najstarszych ośrodków "państwa środka". Ośrodek gospodarczy i handlowy. Rozwinięty przemysł metalurgiczny (hutnictwo żelaza), maszynowy (m.in. maszyny i urządzenia dla przemysłu chemicznego), elektrotechniczny, włókienniczy (bawełniany), drzewny, papierniczy, zapałczany oraz spożywczy, zakłady naprawcze taboru kolejowego. Ważny węzeł kolejowy. Niewielki port lotniczy. Baoji wzmiankowane było od III w. p.n.e., pierwotnie twierdza osłaniająca od zachodu region Xi'an. Współczesne miasto rozwinęło się po 1937, w związku z budową sieci połączeń kolejowych. Umowę o współpracy między miastami podpisano w 1997 r.
http://www.baoji.gov.cn

DO GÓRY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.

Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.