ELKAMERA coraz bliżej

ELKAMERA coraz bliżej

ELKAMERA coraz bliżej - ELKAMERA coraz bliżej

W Bibliotece Elbląskiej powstanie interaktywna wystawa dawnej książki i prasy „ELKAMERA”. Zadanie jest częścią projektu,, realizowanego dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego, pn. „Adaptacja Biblioteki Elbląskiej – obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym – ETAP I”. Dziś prezydent Witold Wróblewski podpisał umowę z wykonawcą przedsięwzięcia.

- Pierwsza część projektu została zrealizowana. Była to renowacja zespołu zabytkowych obiektów bibliotecznych. Inwestycja kosztowała ponad 7 mln zł. ELKAMERA to drugi etap. Przedsięwzięcie warte jest 2 mln zł. Dotyczy m.in. stworzenia  ekspozycji, wyposażenia wnętrz, urządzeniami multimedialnymi. Realizacja tej inwestycji, to kolejny etap podnoszenia jakości usług dla mieszkańców w dziedzinie kultury. Życzę powodzenia w sprawnym przeprowadzeniu tego zadania – zaznaczył Prezydent Witold Wróblewski.

Wystawa będzie zlokalizowana w zabytkowych piwnicach budynku Biblioteki Elbląskiej.

- Od 2016 roku Biblioteka Elbląska, jako trzecia w kraju, znajduje się na liście bibliotek tworzących narodowy zasób biblioteczny. Obecnie naszym zadaniem jest zrealizowanie kolejnego etapu, bo etap przechowania i konserwacji zbiorów zabytkowych mamy na bardzo wysokim poziomie. Mamy także digitalizację, jesteśmy jednym z liderów, jeżeli chodzi o udostępnianie książek online. Teraz przyszedł czas na to, żeby z tych naszych zbiorów można było korzystać. Digitalizujemy, ale jest jeszcze trzecia droga — popularyzacja zbiorów wśród mieszkańców i turystów. Właśnie dlatego stworzymy wirtualną wystawę, jedną z pierwszych w Polsce – podkreślał Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Zadanie zrealizuje firma TDC POLSKA Sp. z o. o. z siedzibą w Poznaniu. Zakres zamówienia obejmuje wykonanie interaktywnej wystawy dawnej książki i prasy „ELKAMERA” obejmującej adaptację pomieszczeń piwnicznych zabytkowego budynku Biblioteki Elbląskiej oraz zakup wyposażenia i jego montaż w celu ekspozycji zbiorów, w tym:
a)    opracowanie scenariusza szczegółowego wystawy,
b)    prace budowlane i montażowe,
c)    zabudowy wystawowe i ekspozycyjne,
d)    elementy wyposażenia wnętrz,
e)    instalacje elektryczne, oświetlenie ekspozycyjne, instalacje teletechniczne,
f)    urządzenia multimedialne.

- To dla nas duża przyjemność, że możemy uczestniczyć w tworzeniu tej wystawy. To szerokie pole do popisu, do prezentacji zbiorów, które posiada Biblioteka – mówił Adam Michalski, przedstawiciel wykonawcy. 

ELKAMERA ma być gotowa w sierpniu przyszłego roku.

Wykonanie interaktywnej wystawy dawnej książki i prasy „ELKAMERA”
w ramach projektu pn. „Adaptacja Biblioteki Elbląskiej – obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym – ETAP I”
    


    Wyposażenie wystawy będą stanowić:
•    Replika wnętrza średniowiecznego szpitala w wykorzystaniem techniki holograficznej.
•    Repliki innych zabytkowych wnętrz z meblami oraz wyposażeniem w naturalnej wielkości (zabytkowych regałów, replik pulpitów gimnazjalnych, repliki części kawiarni, repliki barki pływającej kanałem, prasy drukarskiej, zmniejszonej repliki dawnego Teatru Miejskiego),
•    Interaktywna makieta Kanału Elbląskiego - umieszczona pionowo, na specjalnie wykonanej ściance działowo-ekspozycyjnej, która będzie instalacją dwustronną. Z jednej strony makieta zawierać będzie kolejne stadia rozwoju żeglugi śródlądowej i powstania oraz rozwoju Elbląga. Z drugiej strony stanowiska umieszczona będzie duża makieta Kanału Elbląskiego. Makieta będzie też ukazywać pochylnię w przekroju z objaśnieniem zasady jej działania.
•    Wirtualna piaskownica – przedstawiać będzie fragment terenu Wisłoujścia, według stanu z około 1300 roku, z możliwością jego kształtowania w sposób wprowadzający wszystkie kolejne zmiany jakie zaistniały w okresie do 2020 roku oraz z możliwością wykonania przekopu przez Mierzeję Wiślaną.
•    Repliki starodruków w gablotach i na regałach imitujących stare regały książkowe.
•    Makieta miasta.
•    Interaktywne księgi.
•    Ekspozytor-hologram, który przedstawiać będzie cykl odbudowy i przebudowy obecnego budynku Biblioteki na podstawie trójwymiarowego modelu holograficznego, który  stopniowo przeobrażać się będzie w obecny kształt budynku.
•    Monitory zwykłe i dotykowe z prezentacjami multimedialnymi i programem edukacyjnym.
•    Pomieszczenie Eksperymentatorium do celów edukacyjnych, aby możliwe było przeprowadzenie lekcji historycznej.
•    Fotoplastykon w formie ścianki z 3 miejscami, na których znajdują się okulary/wizjery w których można oglądać zwirtualizowane i utrójwymiarowione zdjęcia z literatury dawnej o tematyce podróżniczej.
•    Lustro AR – duży monitor, na którym dokonujemy wyboru tła wyświetlanego za naszymi plecami z biblioteki dostępnych obrazów, aby stać się częścią obrazu i wkomponować się w zdjęcie z epoki, np. w widok zabytkowej ulicy św. Ducha lub wśród elbląskich postaci, zakonników itp. W tym miejscu będzie możliwość zrobienia sobie „selfie”.
•    Infografiki.
•    Oświetlenie i udźwiękowienie stanowisk.

ELKAMERA coraz bliżej

ELKAMERA coraz bliżej - ELKAMERA coraz bliżej

ELKAMERA coraz bliżej

ELKAMERA coraz bliżej - ELKAMERA coraz bliżej