Jubileuszowa wystawa – Jan Paweł II w Elblągu

 Jubileuszowa wystawa – Jan Paweł II w Elblągu

Jubileuszowa wystawa – Jan Paweł II w Elblągu - Jubileuszowa wystawa – Jan Paweł II w Elblągu

6 czerwca 1999 roku Elbląg odwiedził Jan Paweł II. Z okazji 20.rocznicy pielgrzymki Papieża Polaka w Ratuszu Staromiejskim odbył się wczoraj wernisaż wystawy zdjęć autorstwa Henryka Myślińskiego, dokumentujących tamte chwile.

- Gdy w styczniu 1999 roku dowiedzieliśmy się, że w czerwcu przyjedzie papież, mieliśmy kilka miesięcy, aby do tej wizyty się przygotować. Zorganizowanie wszystkiego było bardzo trudne, było wielkim wyzwaniem. Budujące jednak było to, że w Elblągu w to wydarzenie zaangażowali się wszyscy, przedsiębiorcy, żołnierze, oczywiście również kościół i samorząd. Wizyta Jana Pawła II była największym wydarzeniem w ponad 780- letnich dziejach Elbląga. Na spotkanie z Ojcem Świętym przybyło ok. 300 tys. pielgrzymów – mówił Prezydent Witold Wróblewski.

- Mało brakowało, a nie zrobiłbym tych zdjęć. W dniu przylotu papieża w biurze prasowym miała na mnie czekać karta akredytacyjna, ale zaginęła. Na szczęście jeden z oficerów BOR-u wpuścił mnie do grona fotoreporterów, nie zdążyłem mu nawet podziękować. Wydarzenie było ogromne, przejmujące. Fotografowałem wielu ludzi, kierowałem na nich obiektyw, jednak nie odczuwałem tego wrażenia, takich emocji, jak kierując obiektyw na twarz papieża. Używałem trzech aparatów z filmem, nie było cyfrówek. Po wywołaniu około 180 zdjęć okazało się, że tylko sześć klatek nie wyszło – wspominał autor zdjęć Henryk Myśliński.

Wernisaż był okazją do przypomnienia tego niezwykłego wydarzenia nie tylko poprzez reportaż zdjęciowy, ale również wspomnienia osób, które zaangażowane były w przygotowanie pielgrzymki Papieża Polaka.

- Jakieś dziesięć dni przed przyjazdem papieża wizyta okazała się zagrożona. Na piętrze, w klubie żołnierskim, gdzie wtedy było urządzane centrum prasowe, wieczorem padł strzał. Kula przestrzeliła okno. Została powiadomiona policja. Okno zostało wyjęte, sprowadzano jaki nabój mógł je przebić, co się stało. Ostatecznie nic nie wyjaśniono, ale sprawa ucichła. Wtedy to była tajemnica, teraz, po 20 latach, mogę ją zdradzić. Byłem jednym z tych ludzi, którzy byli najbliżej tego wydarzenia. Śmiało mogę powiedzieć, że to było wydarzenie mojego życia – wspominała płk Zbigniew Ruciński,  dowódca ówczesnego14 Batalionu Budowy Lotnisk.

- Przygotowanie tej wizyty było największym wyzwaniem w mojej karierze zawodowej. Po zakończeniu pielgrzymki mówiliśmy, że dla nas nie ma już rzeczy niemożliwych – mówiła Anna Kulik, ówczesna naczelnik wydziału inżynierii miasta.

Na wystawie oprócz zdjęć Henryka Myślińskiego  zaprezentowane zostały również pamiątki pochodzące ze zbiorów archiwum Diecezji Elbląskiej, zdjęcia osobistego fotografa Ojca Świętego – Arturo Mari, gazety oraz zapisy z kroniki miejskiej, autorstwa Bożenny Janikowskiej, dokumentujące przygotowania i samą wizytę. Uczestnicy wernisażu otrzymali również specjalnie wydaną gazetę jubileuszową.

Wystawę zdjęć można oglądać przez miesiąc, pamiątki ze zbiorów archiwum Diecezji Elbląskiej obejrzeć można do wtorku.