Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości

plakat

plakat - plakat

 

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu oraz Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida organizują konferencję pt. DROGI DO NIEPODLEGLOŚCI, która odbędzie się 17 kwietnia br. (wtorek) o godz. 10.00 w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Św. Ducha 3-7 (sala św. Ducha).

PLAKAT

Konferencji towarzyszyć będą media elbląskie: Radio ESKA, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa PortEL.pl oraz Truso TV, które objęły w/w konferencję patronatem medialnym. Konferencji towarzyszyć będzie także wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „DENAR”.

Przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest niezwykłym wydarzeniem. Dzieje naszego narodu uczą, że Polacy dzięki umiłowaniu historii, tradycji, przywiązaniu do języka i kultury, a nawet krajobrazu ojczystego byli zdolni do poświęceń i wielkich ofiar. Tak odrodziła się Polska. Wydarzenie to jest jednym z najważniejszych w dziejach naszego narodu i stało się inspiracją dla organizatorów w/w konferencji.

Pragniemy zaangażować się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszym elbląskim środowisku. Dlatego konferencja ma charakter otwarty, nie tylko naukowy, ale i wychowawczy w celu wspierania naszego lokalnego patriotyzmu. Adresowana jest do wszystkich zainteresowanych w/w tematyką. Konferencja ma na celu ugruntowanie być może poszerzenie wiedzy na temat dróg, które ostatecznie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Otwarcia konferencji dokonają Natalia Oleksy i Bartłomiej Firlej tegoroczni maturzyści z I LO w Elblągu. W programie konferencji wysłuchamy wystąpienia Prof. dra hab. Norberta Kasparka z UWM na temat: Czy Polska utraciła XIX wiek? Refleksje w przededniu odzyskania niepodległości. Prof. dr hab. Piotr Niwiński z UG opowie o Fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego. Efekt Polski Niepodległej. Dr Piotr Gawryszczak przypomni Walki 4 Pułku Piechoty Legionów na Lubelszczyźnie i Wołyniu w latach 1915-1916. Dr Tomasz Gliniecki przedstawi - Jak świętowaliśmy pamięć o Niepodległej?

Panel dyskusyjny na temat Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości poprowadzi Rafał Gruchalski Redaktor Naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej PortEL.pl. Jego rozmówcami będą: Jacek Bury, Piotr Gawryszczak, Andrzej Kilanowski, Tomasz Gliniecki, Norbert Kasparek, Piotr Niwiński oraz obecni uczestnicy konferencji.

Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów. Marzena Kosińska.

Patronat honorowy nad konferencją objął Witold Wróblewski Prezydent Elbląga oraz Pan Krzysztof Marek Nowacki Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie.