Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna
słonecznie
15°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk


Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PileczykW sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe Pani Heleny Pilejczyk – Honorowej Obywatelki Elbląga,  elbląskiej łyżwiarki szybkiej. Brązową medalistkę igrzysk olimpijskich ze Squav Valley w 1960 r., srebrną medalistkę Mistrzostw Świata ze Sztokholmu w 1960 r, wielokrotną rekordzistkę Polki oprócz Rodziny i Bliskich żegnali między innymi przedstawiciele samorządu z Prezydentem Witoldem Wróblewskim na czele, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, czy elbląskich klubów sportowych

Ostatnie pożegnanie Pani Heleny Pilejczyk rozpoczęła Msza św. w Katedrze św. Mikołaja, po niej trumna z ciałem złożona została w rodzinnym grobie na Cmentarzu Agrykola. W imieniu elbląskiego samorządu Panią Helenę pożegnał Prezydent Witold Wróblewski.

-  Pogrążona w żałobie Rodzino, Przyjaciele, przedstawiciele środowiska sportowego, Drodzy zebrani na dzisiejszej uroczystości pogrzebowej. Przypadł mi smutny obowiązek pożegnania w imieniu władz miasta świętej pamięci Pani Heleny Pilejczyk – Honorowej Obywatelki Elbląga, naszej utalentowanej łyżwiarki szybkiej – brązowej medalistki olimpijskiej z Squaw Valley w 1960 roku, wicemistrzyni świata ze Szwecji, ale przede wszystkim wspaniałego człowieka. Przeniknięci głębokim żalem żegnamy dziś niezwykłą osobę, która całkowicie oddana była swojej wielkiej pasji. To dzięki miłości do łyżwiarstwa i tytanicznej pracy Pani Helena stała się ikoną polskiego sportu zdobywając 48 rekordów kraju i 37 tytułów seniorskiej Mistrzyni Polski. Całe swoje życie: sportowe, zawodowe i osobiste związała z naszym miastem. To w elbląskich klubach Stali, Turbiny i Olimpii rozwijała swój talent, a po zakończeniu czynnej kariery sportowej dzieliła się wiedzą i przekazywała kolejnym pokoleniom miłość do sportu. Jako nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 12 i trenerka wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy. Była ambasadorką Elbląga w kraju i na świecie. Żegnając Panią Helenę pragnę dziś podziękować za Jej wieloletnią pracę na rzecz rozwoju naszego miasta i elbląskiego sportu. Pamiętam doskonale nasze pierwsze spotkanie, kiedy zostałem Prezydentem – Pani Helena z ogromnym zapałem i zaangażowaniem mówiła wtedy o potrzebie wybudowania w Elblągu toru łyżwiarskiego. Obiecałem, że jeżeli tylko uda się pozyskać dofinansowanie to taki tor powstanie. Cieszę się, że kilka lat temu udało się nam zrealizować to przedsięwzięcie i wspólnie z Panią Heleną otworzyliśmy jedyny w północnej Polsce tor łyżwiarski, który służy i służyć będzie kolejnym pokoleniom elbląskich łyżwiarzy. Drodzy Państwo. Pani Helena na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci – i to nie tylko za sprawą toru, czy krytego Lodowiska, które nosi Jej imię, ale przede wszystkim za sprawą tego, jakim była człowiekiem. Zapamiętamy Panią nie tylko jako wspaniałą sportsmenkę i mecenasa sportu, ale przede wszystkim jako Panią Lusię – niezwykle ciepłą, skromną i szlachetną osobę. Zawsze życzliwą, uśmiechniętą, która zarażała innych swoim optymizmem, służyła koleżeńską radą i dla wszystkich miała dobre słowo.  Właśnie taka na zawsze pozostanie w naszej pamięci! Droga Pani Heleno, Pani Lusiu, Dziękujemy za dzieło Twojego życia! Spoczywaj w pokoju! Rodzinie Zmarłej, Bliskim oraz całej sportowej społeczności pragnę w imieniu władz miasta złożyć wyrazy szczerego współczucia i żalu – mówił Prezydent Witold Wróblewski.

W swoich wystąpieniach elbląską zawodniczkę, a przede wszystkim wspaniałego człowieka wspominali również: Marek Burkhardt, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Rafał Tataruch, przedstawiciel PKOLu - prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, Kazimierz Kowalczyk - honorowy prezes PZŁS oraz Andrzej Korpacki z Elbląskiego Sportowego Klubu Nestora.

Pani Helena Pilejczyk zmarła 12 listopada w Elblągu. Miała 92 lata.

 

Galeria zdjęć

Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 27 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 26 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 25 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 24 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 23 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 22 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 21 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 20 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 19 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 18 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 17 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 16 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 15 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 14 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 13 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 12 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 11 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 10 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 9 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 8 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 7 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 6 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 5 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 3 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 2 Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.

Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.