Poniedziałek, 22 kwietnia 2024
Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz
pochmurno
1°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Kłamstwa i manipulacje w sprawie ciepła

ceny_EKO 
Dlaczego ciepło w Elblągu jest drogie?

Ponieważ Pan Andrzej Śliwka, kandydat PiS na Prezydenta Elbląga,  który w Ministerstwie Aktywów Państwowych za czasów rządu PiS,  między innymi nadzorował państwowe przedsiębiorstwa energetyczne pozwolił na drastyczne podwyżki dla elblążan! Państwowa spółka Energa Kogeneracja, która wytwarza 80% ciepła dla mieszkańców naszego miasta w latach 2019 - 2024 podniosła ceny o ponad 230%!

Dlaczego Pan Andrzej Śliwka – kandydat PiS na Prezydenta Elbląga nagle udaje zainteresowanego i zatroskanego o losy elblążan? Gdzie był wtedy, kiedy miał realny wpływ na kształtowanie cen ciepła przez państwową spółkę Energa Kogeneracja?

Ponieważ nie chodzi tu o dobro miasta i mieszkańców, a jedynie o kampanię wyborczą. O Panu Andrzeju Śliwce usłyszeliśmy w Elblągu dopiero przed kampanią parlamentarną. Zasłynął głównie z tego, że chciał odebrać elblążanom port. Wcześniej nie interesował się losem mieszkańców naszego miasta – może przez to, że nim nie jest?

Dlaczego państwowa spółka Energa Kogeneracja tak drastycznie podniosła ceny elblążanom, kiedy miejska spółka – EPEC obniża je o 31%?

Nie ma tu żadnego uzasadnienia. Może elblążanie mają zapłacić za nietrafioną inwestycję Rządu PiS - budowy węglowej elektrowni w Ostrołęce? Może Pan Andrzej Śliwka – kandydat PiS na Prezydenta Elbląga, jako były wiceminister Aktywów Państwowych wytłumaczyłby się z tej porażki mieszkańcom? Jednym z inwestorów tej inwestycji była spółka Energa. Kto więc pokrywa koszty ponad miliarda złotych? Może elblążanie?

Dlaczego Pan Andrzej Śliwka – kandydat PiS na Prezydenta Elbląga uważa, że wysokie ceny ciepła to efekt braku porozumienia władz miasta z państwową spółką Energa Kogeneracja?

Bo najwyraźniej nie jest zainteresowany losem elblążan, a zyskiem państwowej spółki. Albo po prostu lubi kłamać i manipulować opinią publiczną? Przypomnę, że to państwowa spółka Energa Kogeneracja wypowiedziała umowę na dostawy ciepła elblążanom i straszyła zimnymi kaloryferami. Nowa propozycja państwowej spółki była bardzo niekorzystna dla miasta i mieszkańców – miała opierać się na przestarzałym źródle węglowym. Dodatkowo Energa chciała umocnić swoją pozycję monopolisty i zupełnie ograniczyć rozwój miejskiej spółki EPEC. Wtedy nie mielibyśmy już żadnego wpływu na ceny i na dostawy ciepła. Aż boję się pomyśleć, jakie stawki płaciliby mieszkańcy. Dziś są one dużo niższe od proponowanych przez Energę, dzięki działaniom podejmowanym przez miejską spółkę EPEC. Przykładem jest obniżenie kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz zrealizowane w ostatniej kadencji wielomilionowe inwestycje w sieć ciepłowniczą. Warto podkreślić, że według dostępnych raportów izby ciepłowniczej na 40 badanych ciepłowni w regionie północno-wschodnim po I połowie 2023 r. EPEC zajął 12 miejsce pod względem najniższych cen ciepła.

Dlaczego nie udało się wprowadzić zapowiadanej przez władze miasta obniżki cen ciepła o 20%?

Ponieważ państwowa spółka zablokowała inwestycje naszej miejskiej spółki, które zostały przygotowane i na które pozyskaliśmy dofinansowanie. Chodzi o budowę nowej miejskiej elektrociepłowni przy Dojazdowej, która produkowałaby jednocześnie prąd i ciepło oraz farmę fotowoltaiczną. Energa Obrót – także państwowa spółka, którą nadzorował Pan Andrzej Śliwka – kandydat PiS na Prezydenta Elbląga nie zgadza się tym samym na odbiór prądu i wprowadzenie tańszego ciepła, bo dba jedynie o interes własnej firmy.

Na koniec zastanawiam się jakich jeszcze kłamstw i manipulacji dopuści się kandydat PiSu, aby wypromować swoje nazwisko, szczególnie przed czerwcowymi wyborami do Europarlamentu.  

Witold Wróblewski

Prezydent Elbląga

zmiany_cen_EPEC_w_latach_2019_-_2024_-_new 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.

Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.