Środa, 29 maja 2024
Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
pochmurno
22°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Elbląg nadaje TON

PLAKAT_TON_2024 Tradycyjnie już, w majowe dni Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych zaprasza wszystkie osoby z niepełnosprawnościami, jak również pozostałych mieszkańców Elbląga do wspólnego świętowania w ramach tegorocznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Elbląg nadaje TON”, który odbywać się będzie od 20 do 26 maja. W tym czasie przewidziano spotkania integracyjne, panele dyskusyjne, wystawy czy festyn na elbląskiej starówce. Drugi rok z rzędu współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Elbląg. 

W ramach tegorocznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, do udziału w których zapraszają osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny, opiekunów jak również zwykłych elblążan.

- Już niemal tradycją staje się, że Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych w maju zaprasza wszystkich elblążan do wspólnego świętowania. Są to wyjątkowe dni szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i opiekunów, jak również placówek, które codziennie działają na ich rzecz. Przed nami siedem dni, podczas których będziemy mogli wspólnie się spotkać, porozmawiać, zaprezentować swoje osiągnięcia – mówi Barbara Gąsak, prezes Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Pierwszą odsłoną będzie kolorowy przemarsz ulicami miasta w kierunku starówki, w którym to, obok osób z niepełnosprawnościami ich rodzin i opiekunów wezmą udział także przedstawiciele władz miasta, organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jak również dzieci i młodzież z elbląskich placówek oświatowych.

Święto wszystkich osób z niepełnosprawnościami, to też bardzo dobra okazja do rozmowy o ich codzienności. Posłuży temu zamknięte spotkanie podczas którego przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami w mieście spotkają się przy okrągłym stole z instytucjami miejskimi i nie tylko funkcjonującymi w Elblągu, by wspólnie porozmawiać wyzwaniach, potrzebach i oczekiwaniach środowiska. „Co w trawie piszczy – wyzwania, potrzeby, oczekiwania” – spotkanie organizacji i instytucji, odbędzie się 22 maja o godzinie 12:00 w Ratuszu Staromiejskim.

- Założeniem spotkania jest by organizacjom pozarządowym z naszego miasta działającym na rzecz osób z nieupełnoprawnianiami, ich rodzin i opiekunów przybliżyć działalność Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych jak również poznać potrzeby, problemy i zakres obecnych działań tychże organizacji – mówi Michalina Dulny, przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Tego samego dnia (22 maja) w Bibliotece Elbląskiej w Sali św. Ducha o godzinie 10:00 odbędzie się wernisaż prac uczestników PSONI Koło w Elblągu pt. „Kolor Faktura Przestrzeń” inspirowanych twórczością artystów z przełomu XIX i XX wieku.

- Dzieła, które będzie można obejrzeć i dotknąć podczas wernisażu są efektem ponad rocznej pracy uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej, Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego podczas zajęć kształtujących kreatywność – mówi Dorota Ciurko, terapeutka i inicjatorka wernisażu.

Na wystawie, będzie można zobaczyć będzie można ok. 20 prac, które są dziełem zarówno dzieci jak i osób dorosłych uczestniczących w zajęciach plastycznych i rozwijających kreatywność w placówkach należących do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.

- Zaprezentujemy prace, które będą inspirowane twórczością wielkich artystów tj. van Gogh, Cezanne, Dwurnik, Pollock, Matisse i oprócz walorów estetycznych są również odzwierciedleniem emocji i pasji naszych uczniów – dodaje pani Dorota.

Podczas wernisażu będzie możliwość otrzymania wybranej pracy plastycznej w zamian za darowiznę na rzecz realizacji celów statutowych PSONI Koło w Elblągu.

Wystawę będzie można oglądać w Bibliotece Elbląskiej tylko 22 maja. Z kolei 26 maja, będzie ona dostępna dla odwiedzających także podczas Festynu kończącego obchody tegorocznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych.

W czwartek (23 maja) Organizatorzy zapraszają wszystkich do Paku Bażantarnia, na integracyjno-rodziny piknik współorganizowany przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych  wspólnie z Elbląską Spółdzielnią Mieszkaniową Sielanka. W programie przewidziano m.in. gry i zabawy, konkursy z nagrodami, biegi przełajowe, wspólne pieczenie kiełbasek, watę cukrową, popcorn, stoisko gastronomiczne, pokazy sprzętu służb mundurowych, stoiska prozdrowotne i wiele innych atrakcji. Całość rozpocznie się o godzinie 11:00 przy wiatach Margitka i Irenka.

Tradycją Tygodnia Osób Niepełnosprawnych są też Dni Otwarte placówek i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tym roku w swoje progi zapraszają: DPS Niezapominajka, Środowiskowe Domy Samopomocy przy ul. Zamkowej, Podgórnej i Traugutta. W swoje progi zaprasza również firma ACTIV Justyna Grabowska oraz Fundacja Końskie Zdrowie.

- Zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Rawskiej  we wtorek 21 maja, w godzinach od 10:00 do 13:00. W tych godzinach będzie można zapoznać się z ofertą firmy, jak również uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych, podczas których, uczestnicy stworzą samodzielnie kartki okolicznościowe. Będziemy też obecni ze swoim stoiskiem podczas festynu w Bażantarni – zachęca Justyna Grabowska, właścicielka firmy ACTIV.

Tydzień Osób Niepełnosprawnych od początku istnienia miał przyczyniać się do integracji wszystkich mieszkańców miasta i przybliżać elblążanom środowisko osób z niepełnosprawnościami, ich problemy, oczekiwania ale i twórczość oraz osiągnięcia. W tym roku  PSONI Koło w Elblągu, postanowiło zrezygnować z tradycyjnych Dni Otwartych i wyjść naprzeciw mieszkańcom miasta, których chce spotkać w codziennym ich otoczeniu – w parkach, na chodnikach, w drodze do domu, do pracy.

- Chcemy pokazać się każdemu napotkanemu mieszkańcowi, spojrzeć w oczy, zapoznać się, opowiedzieć o nas, naszych działaniach, naszej codzienności i naszym środowisku. Będziemy też zachećać do wspólnego świętowania podczas Tygodnia Osób Niepełnosprawnych – mówią organizatorzy.

Zwieńczeniem całego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych będzie uroczysty festyn przed Ratuszem Staromiejskim, który odbędzie się w niedzielę 26 maja w godzinach 13:00 – 17:00. Wstęp wolny. Na scenie zaprezentują się dzieci i młodzież z elbląskich przedszkoli i placówek oświatowych, jak również osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy. Na zakończenie przed wszystkimi zgromadzonymi wystąpi młodzież ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz Szalone Małolaty a tuż po nich, zwyciężczyni ósmej edycji programu The Voice of Poland, Marta Gałuszewska.

W tym dniu, na specjalnie przygotowanych do tego stoiskach, będzie również okazja do zapoznania się z ofertą jaką dysponują dla osób z niepełnosprawnościami placówki i instytucje działające Elblągu na rzecz ich i ich rodzin oraz opiekunów.

Tegoroczny Tydzień Osób Niepełnosprawnych w Elblągu obchodzony jest pod nazwą „Elbląg nadaje TON” i organizowany jest przez Prezydenta Miasta Elbląga Michała Missana oraz Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych.

Program Tygodnia Osób Niepełnosprawnych 

„Elbląg Nadaje TON” 2024 

20 maja – Urząd Miejski, Łączności 1

11:00 inauguracja obchodów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych i przekazanie klucza do bram miasta.

11:30 Przemarsz ulicami miasta spod Urzędu Miasta pod Ratusz Staromiejski.

22 maja – Biblioteka Elbląska

10:00  wernisaż prac plastycznych uczestników PSONI Koło w Elblągu pt. „Kolor Faktura Przestrzeń” inspirowanych twórczością artystów z przełomu XIX i XX wieku.

22 maja – Ratusz Staromiejski

12:00 „Co w trawie piszczy – wyzwania, potrzeby, oczekiwania” – spotkanie organizacji i instytucji przy okrągłym stole.

23 maja – Park Bażantarnia 

10:00 – 14:00 Piknik integracyjny współorganizowany ze Spółdzielnią Mieszkaniową Sielanka. W programie przewidziano gry, konkursy, zabawy, biegi przełajowe, degustacje, tańce, śpiewy, ognisko i wiele innych atrakcji.

24 maja – ulice miasta

PSONI wychodzi na ulice – akcja promocyjna Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.

26 maja – Starówka, okolice Ratusza Staromiejskiego

13:00 – 17:00  Festyn integracyjno – artystyczny

Na scenie zaprezentują się dzieci i młodzież z elbląskich przedszkoli i placówek oświatowych, jak również osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy. Na zakończenie przed wszystkimi zgromadzonymi wystąpi młodzież ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz Szalone Małolaty a tuż po nich, zwyciężczyni ósmej edycji programu The Voice of Poland, Marta Gałuszewska.

Dodatkowo:

21 maja (wtorek)

10:00 – 12:00 Dni Otwarte ŚDS przy ul. Zamkowej, Podgórnej i Traugutta

11:00 – 15:00 Dni Otwarte w Końskim Zdrowiu

10:00 – 13:00 Dni Otwarte w ACTIV Justyna Grabowska

22 maja (środa)

10:00 – 12:00 Dni Otwarte DPS Niezapominajka oraz Dzienny Dom Senior + na Zamkowej

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.

Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.