31 sierpnia 1980 roku, to rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
W dzień rocznicy podpisania w Gdańsku Porozumień Sierpniowych odbyły się w Elblągu, jednym z pierwszych większych miast które wsparło strajki, uroczyste obchody tego wydarzenia.
Obchody rozpoczęły się od porannego złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970.
Później odbyła się Msza Święta, którą odprawił biskup elbląski Jacek Jezierski. W swojej homilii mówił m.in. - Solidarność gromadziła ludzi różnych przekonań i poglądów. Ruch posiadał też wyraźną orientację chrześcijańską. Zarówno liderzy, jak i szeregowi związkowcy szukali wsparcia w nauczaniu Kościoła dotyczącym kwestii społecznych. Nie wszyscy ludzie pierwszej Solidarności byli chrześcijanami, czy też osobami religijnymi, jednak chrześcijańska myśl społeczna i jej humanizm była im bliższa aniżeli marksistowska ideologia walki klas i teoria państwa rozumianego jako dyktatura partii robotniczej. Ludziom pierwszej Solidarności należy się szacunek i społeczne uznanie za odwagę i wyobraźnię z jaką wystąpili o poprawę warunków życia ludzi pracy oraz o powiększenie przestrzeni wolności w Polsce. Trzeba o tych ludziach pamiętać i ich wspierać. Solidarność przyniosła nadzieję na zmiany i na rozwój, przyniosła też pierwszy powiew wolności.
Po południu w Bibliotece Elbląskiej odbyło się spotkanie z udziałem m.in. pierwszych członków Solidarności zrzeszonych obecnie w Elbląskim Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych. Zwracając się do uczestników spotkania Witold Wróblewski prezydent Elbląga podkreślił, że zależy mu na tym, aby podkreślać rolę Elbląga w sierpniowych strajkach, a także by uroczystości rocznicowe odbywały się co roku w tym dniu, w których podpisano porozumienia, a więc 31 sierpnia.
Wystąpienie prezydenta - TUTAJ
O przyczynach, które doprowadziły bezpośrednio do wybuchu strajków w sierpniu 1980 roku mówił Arkadiusz Kazański (IPN Gdańsk). Wskazywał on m.in. na kryzys gospodarczy końca lat 70 XX wieku, tzw. zimę stulecia, która sparaliżowała funkcjonowanie państwa oraz pielgrzymkę Jana Pawła II do kraju w 1979 roku, która pozwoliła Polakom przełamać strach przed władzą i „policzyć się Polakom na wspólnych zgromadzeniach”, które nie były organizowane przez komunistyczne władze.
Spotkanie zakończył panel dyskusyjny z udziałem twórców pierwszej elbląskiej Solidarności, Tadeusza Chmielewskiego, Adama Golika, w dyskusji wzięli również udział Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Arkadiusz Kazański z gdańskiego oddziału IPN.