15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Trzeźwości
Co roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu.
Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji; większe ryzyko niesie za sobą tylko palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu, a toksyczne działanie alkoholu etylowego i produktów jego przemiany powoduje poważne zmiany chorobowe m.in. w układach: nerwowym, pokarmowym, krążenia, oddechowym, moczowym i hormonalnym.
Według dostępnych wyników badań, co ósmy dorosły Polak nie pije w ogóle alkoholu. Trudno natomiast wskazać faktyczną liczbę Polaków uzależnionych obecnie od alkoholu. Jedne badania mówią o 600 tysiącach osób, inne nawet o 800 tysiącach. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że około 12 procent dorosłych Polaków nadużywa alkoholu, z czego ponad 9 procent pije w sposób szkodliwy dla swojego zdrowia, a liczbę osób uzależnionych, czyli chorych, szacuje na ok. 2,4 procent populacji.
Alkoholu nie powinni wcale pić:
• młodzi ludzie (ze względu na ryzyko poważnych zaburzeń rozwojowych),
• kobiety w ciąży i matki karmiące (z powodu ryzyka uszkodzenia płodu i negatywnego wpływu na zdrowie dziecka),
• osoby chore, przyjmujące leki wchodzące w reakcje z alkoholem,
• wszyscy, którzy znajdują się w okolicznościach wykluczających picie (kierując pojazdami, przebywając w pracy, w szkole, sprawując opiekę nad małoletnimi itp.),
• osoby, którym szkodzi każda, nawet najmniejsza, ilość alkoholu.
W Elblągu działają dwie organizacje pozarządowe, które na zlecenie elbląskiego samorządu prowadzą działania profilaktyczne i wspierające dla osób utrzymujących abstynencję, w tym prowadzą miejsca spotkań (kluby abstynenta):
Stowarzyszenie Klub Abstynenta „ŻUŁAWY”, ul. Kosynierów Gdyńskich 13, tel.: 55 237 07 90
Stowarzyszenie dla Osób Uzależnionych oraz Wykluczonych Społecznie „KEJA”, al. Odrodzenia 13 (parafia kościoła Św. Rodziny) tel.: 668 148 526