O współpracy Elbląga ze Stavanger

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski spotkał się dziś z Panem Ryszardem Kalinowskim, honorowym przewodniczącym Towarzystwa Polsko – Norweskiego oraz przewodniczącym Rady do spraw emigracji w Stavanger. Spotkanie dotyczyło współpracy naszego miasta z norweskim Stavanger głownie w zakresie edukacji i kultury, w tym między innymi poprzez wymianę młodzieży, głownie ze szkoły muzycznej i Zespołu Szkół Gospodarczych.

- Bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania. Pragnę podziękować za dotychczasowe Pana zaangażowanie w zbliżaniu obu miast i wszelką okazaną już pomoc. Proszę przekazać również słowa wdzięczności środowisku polonijnemu, dzięki któremu nasza szkoła muzyczna po pożarze pozyskała dużą ilość instrumentów. Ten gest jest znakomitym początkiem owocnej współpracy na różnych płaszczyznach– podkreślał podczas dzisiejszego spotkania Prezydent Witold Wróblewski.

Fundamenty rozwoju bieżącej współpracy Elbląga ze Stavanger stanowi pomoc, jaką Norwegowie okazali mieszkańcom naszego miasta w latach 80-tych. Przez 10 lat wysłali oni do Elbląga 165 wielkich ciężarówek z darami, a także przyjęli i osiedlili wiele rodzin opozycjonistów.

W ubiegłym roku delegacja ze Stavanger, której przewodniczyła zastępca burmistrza Pani Bjørg Tysdal Moe, odwiedziła Elbląg podczas Święta Chleba. Wizyta miała na celu poznanie sytuacji gospodarczej i społecznej Elbląga z uwzględnieniem zmian, jakie zaszły w wyniku przemian ustrojowych i rozwoju demokracji.

Kolejne spotkanie w Elblągu z norweskimi partnerami zaplanowane zostało na czerwiec.