Elbląskie Zielone Pytanie

Elbląskie Zielone Pytanie

Zapraszamy do wspólnej ekologicznej wędrówki przez wszystkie miesiące roku z cyklem pn.: ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE. ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE to konkurs, który będzie pojawiał się na stronie każdego 15 dnia miesiąca, dla wszystkich zainteresowanych przyrodą i problemami ochrony środowiska. Zachęcamy tym samym do regularnego śledzenia zmian, a przede wszystkim do podejmowania wyzwania (brania czynnego udziału w konkursie) i nieustannego poszerzania swojej wiedzy.

Do dwóch losowo wybranych uczestników konkursu nadsyłających prawidłową odpowiedź, trafią upominki! Zwycięzców i ich odpowiedzi poznamy 15 lutego. Zapraszamy do udziału w konkursie!


ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE – Styczeń 2018

Elbląskie Zielone Pytanie

Elbląskie Zielone Pytanie - Elbląskie Zielone Pytanie

Szczypta chemii, odrobina biologii i ziarenko socjologii, zimą jest rześkie, chłodzi nas wiatrem i otula śniegiem - POWIETRZE. Niepozorna mieszanina gazów, bez której nie byłoby życia na Ziemi. Nie można jej zobaczyć, usłyszeć, wziąć do ręki. Dzięki niemu oddychamy (tlen) i mamy co jeść (dwutlenek węgla – wykorzystywany w procesie fotosyntezy przez rośliny do tworzenia materii organicznej). Dlatego jakość powietrza to sprawa pierwszorzędnej wagi.

Zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie na środowisko przyrodnicze i zdrowie ludzi. Ich najgroźniejszymi skutkami są: kwaśne opady, nasilenie efektu cieplarnianego, dziura ozonowa, smog, pyły, zanieczyszczenie gleby i wody. Głównym źródłem zanieczyszczeń są spaliny samochodowe, przemysł ciężki i gospodarstwa domowe (systemy grzewcze), w połączeniu z bezwietrzną pogodą i dużą wilgotnością powietrza (mgłą) -  tworzą smog.

W Polsce jakość powietrza monitorowana jest w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W Elblągu pomiary automatyczne i manuale prowadzi stacja przy ul. Bażyńskiego 6, z której wyniki możemy śledzić na stronie http://powietrze.wios.olsztyn.pl/.

Elbląskie Zielone Pytanie na styczeń 2018 brzmi:
 „W ostatnich miesiącach dużo uwagi poświęcamy zagadnieniom ochrony powietrza. Starożytni uznawali powietrze za jeden z żywiołów. W XVIII w. mianem powietrza określano każdy gaz. Kto i kiedy przeprowadził pierwszą analizę składu powietrza i jakie jego składniki wówczas wyseparował ? Co to benzo(a)piren?

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem, adresem i nr telefonu kontaktowego do 31 stycznia 2018r. (godz. 23:59) [decyduje data wpływu przesyłki/emaila do Urzędu]:
•    Listownie na adres Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie – Styczeń 2018)
•    lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – Styczeń 2018 - imię i nazwisko)