Lekcje z ZUS

Projekt Lekcje z ZUS -  9 szkół z terenu działania Oddziału w Elblągu w etapie wojewódzkim Konkursu wiedzy  Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych.W roku szkolnym 2015/2016  9  szkół z terenu Oddziału w Elblągu, w tym 6 z Elbląga: I LO, II LO, IV LO, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych oraz  Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług, uczestniczyło w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Lekcje z ZUS. Jest to inicjatywa podjęta przez ZUS skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wszystkie nasze szkoły zakwalifikowały się również do II etapu konkursu. W poprzedniej edycji zwycięzcami  etapu wojewódzkiego byli uczniowie I LO w Elblągu.

 

Projekt Lekcje z ZUS ma na celu zapoznanie uczniów z zasadami działania ubezpieczeń społecznych m.in. celem powstania systemu ubezpieczeń społecznych, zadaniami jakie realizuje ZUS, prawami przeciętnego obywatela płacącego składki na ubezpieczenia społeczne oraz konsekwencjami jakie przynosi decyzja o nieuczestniczeniu w systemie emerytalnym. Projekt obejmuje cztery lekcje pt: „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „Płacisz i masz, czyli co ci się należy jak płacisz składki”, „Emerytura twoja przyszłość w twoich rękach”, „E-ZUS, czyli firma pod ręką”. Lekcje z ZUS mają kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
I etap konkursu odbył się 16 listopada, wzięło w nim udział ponad 19 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju, którzy wcześniej uczestniczyli w projekcie edukacyjnym Lekcje z ZUS. Pierwszy etap wyłonił trzyosobowe zespoły, które będą reprezentować szkołę
w etapie wojewódzkim. Każdy z członków zespołu musiał uzyskać wynik ponad 50 proc. trafnych odpowiedzi, w innym przypadku szkoła nie mogła zgłosić zespołu do II etapu. Zakwalifikowanie się do II etapu udało się wszystkim szkołom uczestniczącym w projekcie z ramienia Oddziału w Elblągu.  Także serdecznie gratulujemy  i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji podczas kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się 14 marca 2016 r. Finał przewidziany jest natomiast na 26 kwietnia br.
Projekt Lekcje z ZUS cały czas trwa. Serdecznie zachęcamy szkoły ponadgimnazjalne do zgłaszania swojego uczestnictwa. W sprawie udziału w  Lekcjach z ZUS oraz materiałów należy kontaktować się z  Agnieszką Cybulską, tel. 55 641 92 63.

Agnieszka Cybulska         
Rzecznik prasowy              
Oddziału w Elblągu