Z kamerą wśród melodii – EOK & Celuloid

Z kamerą wśród melodii – EOK & Celuloid

Z kamerą wśród melodii – EOK & Celuloid - Z kamerą wśród melodii – EOK & Celuloid

28. grudnia 1895. Zimowe ulice Paryża. Bulwar Kapucynów. W Salonie Indyjskim Louis i August Lumière prezentują swój nowy wynalazek – kinematograf, a pokazowi towarzyszą szlachetne dźwięki gitary. Spotkanie okazało się pierwszą projekcją filmową w dziejach, a po latach nadszedł czas, aby historia zatoczyła koło. Nastąpi to 25. sierpnia, w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, tym razem z gitarą w roli głównej.

Za sprawą Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz gitarowego duetu z najwyższej kulturalnej półki – Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego – przeniesiemy się 50 lat wstecz, do czarno-białej ery polskiego kina. Choć spowita w dwóch kolorach, do dziś zachwyca bogactwem tematów i sugestywnością aktorskich kreacji. Któż nie pamięta konfliktu pokoleń z przymrużeniem oka, zawartego w Wojnie domowej czy powojennych polskich dylematów rodem z Prawa i pięści? Wystarczy przymknąć powieki…
Wspomniany już duet tworzą przyjaciele nie tylko ze studia nagraniowego, ale jeszcze ze szkolnej ławki. Taką przyjaźń słychać od pierwszego akordu i nie inaczej będzie podczas sierpniowego koncertu. Nad całością będzie zaś czuwał doskonale znany melomanom Krzysztof Herdzin, od lat z powodzeniem łączący działalność na styku partytury, batuty i kamery filmowej. Nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, ale także m.in. w Chinach, Tajwanie, Australii, Kanadzie i USA.

25.08.2019, niedziela, 19:00
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:
Krzysztof Herdzin – dyrygent
Marek Napiórkowski – gitara
Artur Lesicki – gitara
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.
Kompozycje polskich mistrzów muzyki filmowej z takich produkcji jak „Lalka”, „Wojna domowa”, „Pożegnanie z Marią”, „Prawo i pięść”, „Człowiek z żelaza” oraz autorskie utwory solistów.

Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu
Bilety: 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Elbląską Kartą Dużej Rodziny

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej