Jak zdrowo żyje się na Cyprze- wrażenia „Dwunastki” z pobytu w Nikozji

Cypr

Cypr - Cypr

„Dwunastka“ oferuje naukę języków obcych nie tylko podczas regularnych lekcji w szkole, ale także w czasie zajęć dodatkowych, przygotowań do konkursów i olimpiad, czy w ramach warsztatów wynikających z pracy nad projektami. Od września 2018r. do sierpnia 2020r. tematem wielu działań SP 12 w Elblągu w zakresie międzynarodowego projektu Erasmus+ jest: „I am my life hero- Jestem bohaterem mojego życia“. Dwunastce partnerują: Escola Publica Circell Oreldola z Hiszpanii, Gymnasium Constantinoupoleos Nicosia z Cypru i Comprensivo Civitella Torricella Abruzzo z Włoch. W projekcje biorą udział uczniowie do piętnastego roku życia.  Koordynatorem prac jest SP 12. Zajęcia podczas wymiany uczniowskiej sprzyjają wymianie doświadczeń i popularyzacji języków obcych: angielskiego i włoskiego- wykładanych w SP 12, a te odbywają się w sposób przyjemny i użyteczny, podczas zabawy i zawiązywania przyjaznych kontaktów.

Między 25 lutego a 1 marca 2019r. miała miejsce pierwsza wizyta projektu, a gospodarzem spotkania była szkoła Gymnasium Constantinoupoleos w stolicy Cypru, Nikozji.
Powodem spotkania partnerów była nauka języka angielskiego i wymiana doświadczeń podczas Tygodnia  Zdrowego Bohatera, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich, a także ze szkół: Escola Publica Circell w Moja Olerdola w Hiszpanii i Instituto Comprensivo Civitella Torricella we Włoszech.

- Co ciekawego można powiedzieć o szkole gospodarzy?
Monika Sołtysiak, koordynator projektu z SP12, nauczyciel języka angielskiego: W Publicznym Gimnazjum na Cyprze uczy się ok. 400 uczniów w wieku 12-18 lat w trzyletnim cyklu, w którym ważną rolę odgrywa edukacja zdrowotna w szerokim pojęciu, włączając zdrowie psychiczne, walkę z nałogami i złymi postawami. Szkoła ma doświadczenia w pracy nad projektami międzynarodowymi, bo uczestniczyła już dwukrotnie w programie Erasmus+ w 2014.

- Jak zapamiętacie wizytę na Cyprze?
Monika Sołysiak: Zostaliśmy przyjęci niezwykle ciepłymi słowami i wspaniałym śniadaniem. Następnie podczas wykładu p. dr Ch. Filippou z Cypryjskiego Uniwersytetu mieliśmy okazję poznać zasady zdrowego odżywiania oraz śródziemnomorską piramidę zdrowia, która różni się od naszej…. Poprzez wspólne zadania projektowe uczniowie mieli okazję wymiany doświadczeń w zakresie zdrowego odżywiania, prezentowali narodowe posiłki, zdrowe przepisy oraz wyniki głosowania Green Vote w społecznościach szkolnych i lokalnych. Uczestniczyli w zajęciach języka greckiego, matematyki, biologii i innych, wspólnie tworzyli Dekalog Zdrowia oraz bawili się podczas prac cypryjskiego rękodzieła.

Katarzyna Kurek- Raszlińska, nauczyciel języka polskiego: Pięciodniowy program obfitował ciekawymi wycieczkami po historycznej części Nikozji, archeologicznej neolitycznej osadzie Choirokoitia, antycznym teatrze w Kourion nad morzem Śródziemnym, a także morskim kurorcie w Limassol. W River Land Bio Farm nasz Erasmus+ team miał okazję poznać technologię organicznej hodowli roślin i zwierząt, rozpoznając i kosztując zdrowe warzywa podczas wspólnego lunchu.

Agata, klasa 7: Był to przemiły czas zabawy wśród zwierzaków, czas karmienia, dojenia i wypasu na cypryjskich wzgórzach otoczonych cytrusowymi sadami w porze zbiorów. W taki sposób w rozmowach z kolegami uczyliśmy się języka angielskiego nie wiem kiedy i jak….

Patrycja, klasa 7: W ostatnich dniach karnawału, uczestniczyliśmy w szkolnym świętowaniu Cichenupti, corocznym Mięsnym Czwartku, połączeniu grillowania na szkolnym podwórku, kosztowaniu cypryjskich pit oraz próbowaniu tradycyjnego tańca. W tym dniu zaprezentowaliśmy też nasze polskie stroje, zapraszając społeczność szkolną do wspólnego tańca.

-Jak można podsumować wizytę na Cyprze?
Małgorzata Czyszek, wicedyrektor SP 12, nauczyciel biologii: Można powiedzieć, że pierwsza wizyta projektowa dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń w ciepłej wiosennej aurze. Był to czas poznawania języka i kultury w otwartej atmosferze, którą cypryjski koordynator, p. Maria Demetriou, nauczyciel Applied Nutrition, stworzyła wraz z dyrekcją, nauczycielami i goszczącymi rodzinami. Taka współpraca rokuje wspaniałe chwile w dalszej przyszłości.

Nie ma lepszej okazji do nauki języka, poznawania obcych tradycji i historii, tworzenia więzów przyjaźni, rozwoju horyzontów, wymiany doświadczeń niż wyjazdy zagraniczne, zwiedzania nowych miejsc bogatych w ciekawą historię, tradycje i zwyczaje, gdzie, by o nich można się było dowiedzieć i rozmawiać należy posługiwać się językiem komunikacji czyli np. językiem angielskim lub włoskim. Wymiany uczniowskie w ramach projektów międzynarodowych są doskonałą okazją do tego. Oby było ich jak najwięcej, bo już po pierwszym kontakcie uczniów „Dwunastki” z partnerami ze szkół europejskich widać swobodę ich posługiwania się językami obcymi i motywację do dalszej pracy. Miejmy nadzieję na dalszy ich rozwój, a okazją do tego będzie następne spotkanie partnerów, które odbędzie się w maju we Włoszech i będzie upływało pod znakiem Tygodnia Sportu.

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy SP 12

Cypr

Cypr - Cypr

Cypr

Cypr - Cypr

Cypr

Cypr - Cypr