Konkurs „Black Box” w ZSG

Konkurs „Black Box” w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu

Konkurs „Black Box” w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu - Konkurs „Black Box” w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu
W piątek 17 lutego odbył się w Zespole Szkół Gospodarczych ogólnopolski konkurs kulinarny „Black Box”, do którego poza zespołem z elbląskiego gastronomika stanęło 8 dwuosobowych zespołów ze szkół o profilu gastronomicznym m.in. z Mrągowa, Olsztyna, Wrocławia oraz Łodzi.

 

Uczniowie mieli za zadanie przygotować swoje dania ze składników, których do momentu rozpoczęcia konkursu nie znali (stąd też nazwa konkursu - Black Box, czyli czarna skrzynka). Do kaszy, buraczków, skorzonery, bulionu i pstrąga, czyli do produktów obowiązkowych, mogli dobrać przyprawy, zioła, sery pleśniowe, jajka, warzywa wg swojej koncepcji, na której zaplanowanie oraz przygotowanie potrawy  każdy z dwuosobowych zespołów miał półtorej godziny.

Oceny zespołów podjęło się jury, złożone z profesjonalnych kucharzy, pod przewodnictwem Józefa Sadkiewicza, prezesa Bydgoskiej Akademii Kulinarnej, a ich uwaga skupiona była na sposobie przygotowania stanowiska, wykorzystania produktów, technice przygotowania, wyglądzie i aranżacji, doborze składników oraz oczywiście smaku potraw. Ostatecznie rywalizację wygrał duet z gdańskiego gastronomika: Kamila Formela i Kacper Serafińczuk. Drugie miejsce w konkursie zajął zespół z Mrągowa: Mateusz Glabarczyk i Rafał Zajkowski, a trzecie team z Łodzi: Agata Błaszczyk i Kamil Piotrowski.


Konkurs kulinarny, przeprowadzony pod okiem profesjonalistów, jest doskonałą okazją dla młodych kucharzy do zaprezentowania swoich umiejętności, wykazania się kreatywnością i pomysłowością, nauki pracy w zespole pod presją czasu oraz współzawodnictwa. Uczniowie mają szansę poznania nowych technik kulinarnych, zdobycia doświadczenia poprzez wykorzystanie cennych uwag oraz wskazówek od starszych  i doświadczonych kucharzy. Jak przyznają organizatorzy, gotowanie  może być inspirujące i twórcze, a jak pokazuje konkurs, sztuka kulinarna może być wyzwaniem, nie tylko jako praca, ale przede wszystkim jako sposób na życie.
                                

Organizatorzy konkursu

Katarzyna Gliniecka i Karolina Wojtusiak