Wieża opakowana, prace trwają

na wieży
Ten dźwięk jest na Starym Mieście już dobrze rozpoznawalny. Łopoczące na wietrze osłony elewacji, które przytwierdzone są do rusztowania wieży katedralnej to znak, że na zewnątrz cały czas trwają prace modernizacyjne. Dużo dzieje się także wewnątrz, bowiem prace adaptacyjne prowadzone są praktycznie na wszystkich poziomach wieży.

Łącznie na obiekcie pracuje kilkadziesiąt osób. Na zewnątrz czyszczone są cegły i uzupełniane ubytki wokół nich (fugowanie). Elewacja wieży jest scalana kolorystyczne, co oznacza, że jednolitej barwy powinny nabrać wszystkie cegły.

Prace wewnątrz prowadzone są od parteru przez klatki schodowe, które prowadzić będą na górę, aż po taras widokowy. Trwają prace przy montażu instalacji elektrycznej i hydrantowej a okablowanie i urządzenia elektryczne zabudowywane są w specjalnych szafach. Adaptowane są także miejsca, gdzie odwiedzający będą mogli odpocząć w drodze na górę. W połowie drogi powstają również przeszklone drzwi, które umożliwią widok na nawę.

Roboty na elewacji powinny się zakończyć do 10 listopada, wtedy też powinny zniknąć rusztowania. W przyszłym tygodniu prowadzone będą prace blacharskie na samym szczycie wieży z użyciem dużego podnośnika i ekipy alpinistycznej.

A tymczasem na dole, jeszcze do końca tygodnia działać będzie tablica interaktywna przy skwerze katedralnym, potem zostanie wyłączona i zabezpieczona przed zimą. Ponownie zostanie ona włączona razem z fontanną po 15 kwietnia przyszłego roku.

na wieży
z wieży
z wieży
w wieży
w wieży
w wieży
w wieży
odlew

Projekt „Rewitalizacja wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu oraz terenu pomiędzy ulicami: Mostową, Wodną i Rybacką” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.