Amerykańsko-polska tradycja w I LO

Amerykanie zaprzyjaźnieni z kościołem Baptystów przy ul. Bema w Elblągu polubili Polskę, w szczególności nasze miasto i jego mieszkańców. W superlatywach mówią o polskiej kuchni i pogodzie.


W ubiegłym roku mieliśmy przyjemność gościć grupę młodzieży z opiekunami, którzy przybyli z Texasu. Poznaliśmy wtedy ich serdeczne, towarzyskie usposobienie, zwyczaje i porządki panujące w ich kraju. Opowiadali o tym podczas wizyty w I LO.

 


Zainteresowani dialogiem, praktyką języka, wspólną zabawą podczas „pizza party” i ślizganiem na lodowisku spotkaliśmy się ponownie. Nasi goście – młodzież w wieku 15-19 lat wraz z opiekunami-  z jednej ze szkół średnich w stanie Texas podczas swojego kilkudniowego pobytu w Elblągu, pomiędzy zwiedzaniem i zajęciami znaleźli czas, by wymienić z młodzieżą Gimnazjum nr 8 i I LO doświadczenia, poglądy i pomysły na życie. Dwa dni (11 i 12 marca 2014r.) trwały rozmowy w klasach, a w gronie szczęśliwców znaleźli się: 1g, 1 h, 2 g, 3g z gimnazjum, a także 1 a , 1 b, 1 c, 1 d, 1 f, 2 a, 2 b, 2 e, 3 a, 3 b, 3 d, 3 e z liceum.


O sukcesie takiej inicjatywy świadczy fakt, że  nasza młodzież swobodnie korzysta ze znajomości języka angielskiego, nawiązuje przyjaźnie, szuka wspólnych tematów i zainteresowań. Fenomen bycia globalnym nastolatkiem zbliża i zaciera różnice między naszymi nacjami.


Wypatrujemy następnej wizyty teksańskich gości. Wygląda na to, że wraz z nimi zagościła w I LO nowa piękna tradycja.


Dorota Radomska
Rzecznik prasowy ZSO