Warsztaty wizualnego opisywania rzeczywistości
Młodzież i osoby dorosłe zapraszamy do udziału w warsztatach wizualnego opisywania rzeczywistości, które obędą się w nadchodzący weekend w Bibliotece Elbląskiej (28-29 września, godz. 10:00). Poprowadzi je Tala Nowińska. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.
Prowadząca o warsztatach:
Jednym z najbardziej podstawowych narzędzi badaczy oraz reportażystów bliższej i dalszej rzeczywistości społecznej jest notes – miejsce gromadzenia obserwacji, wrażeń, przemyśleń i pomysłów. Jego strony zapełnione informacjami nie muszą być jednak zapełniane wyłącznie zapisanymi słowami. Równoprawną rolę może odgrywać w nim rysunek – impresyjny, realistyczny, abstrakcyjny lub figuratywny! Dzięki niemu uchwycone potrafią zostać zupełnie inne aspekty obserwowanej rzeczywistości. Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy przekonają się, że do prowadzenia własnego szkicownika i dokumentowania w nim świata nie potrzeba wyśrubowanych umiejętności plastycznych ani mitycznego talentu – wystarczy oko gotowe do obserwacji i zwykły ołówek. Pierwszego dnia uczestnicy zostaną wprowadzeni w zagadnienia, jakimi zajmuje się antropologia wizualna oraz jaką rolę odgrywa w niej rysunek. Następnie w ramach części praktycznej poznają podstawy szybkiego szkicowania przedmiotów, architektury i postaci przy użyciu różnych narzędzi, które mogą okazać się przydatne w terenie. Drugiego dnia uczestnicy warsztatów wyposażeni w podstawowe kompetencje i narzędzia rysunkowe spróbują swoich sił w rysunkowym dokumentowaniu rzeczywistości w terenie.
Prowadzenie:
Tala Nowińska – autorka krótkich form komiksowych i ilustracji, badaczka komiksu, kolekcjonerka zinów i recenzentka. Edukatorka komiksowa. Laureatka Nagrody im. dra T. Marciniaka za najlepszy tekst naukowy o komiksie, uczestniczka wystawy „Illustrating Anthropology” (Royal Anthropological Institute) i licznych konferencji poświęconych komiksowi.
Więcej informacji i zapisy:
Biblioteka Naukowa i Literacka
ul. św. Ducha 3-7
tel. (55) 625 60 17
Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Opisanie świata” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z programu „Partnerstwo dla Książki”.