Trwa budowa kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej
Główna niecka basenowa, brodzik dla młodszych dzieci, pięć zjeżdżalni wodnych, zespół boisk rekreacyjnych, plac zabaw dla dzieci oraz trawiasta strefa wypoczynkowa, to najważniejsze elementy otwartego miejskiego kąpieliska. Trwa budowa wartego ok. 90 mln złotych obiektu. O postępach prac budowlanych mówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
- Trwa budowa basenu, o którym od wielu lat mówili elblążanie. Jest to już fakt, roboty trwają. Jest to pierwszy etap, czyli zagospodarowanie części basenowej. Prace rozbiórkowe zostały już wykonane, obecnie trwają prace ziemne, przygotowywany jest grunt pod budowę niecki basenu pływackiego. 1500 pali jest już w gruncie, docelowo ma być ich 3000. Obiekt będzie gotowy w czerwcu przyszłego roku. Wykonawcą jest firma Strabag – znana nam już, sprawdzona firma, więc mam nadzieję, że termin będzie dochowany — mówił Prezydent Witold Wróblewski.
Umowę podpisaliśmy w październiku ubiegłego roku. Cykl realizacji tego zadania to 20 miesięcy. Warunki gruntowo – wodne są dość trudne, ale wykonawca z pewnością sobie z tym poradzi - podkreślał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
- Deszczowa i ciepła zima doprowadziła do utrudnień w kwestii wykonania robót ziemnych. Pod niecką basenową mamy torfy i namuły. One były bardzo nawodnione. W marcu i kwietniu pogoda jest znacznie lepsza. Obecnie wykonujemy głównie prace palowe i rozpoczynamy prace związane z „budynkiem północnym” - mówił Krzysztof Kaliniewicz, kierownik projektu z firmy Strabag – wykonawcy inwestycji.
Teren inwestycyjny obejmuje 35 254 m2. Kompleks ma być dostępny dla mieszkańców w czerwcu przyszłego roku. Koszt przedsięwzięcia wynosi 90,5 mln zł., z czego 65 mln to dofinansowanie z rządowego programu „Polski Ład”.
- Na dziś mamy promesę. Słyszę, że już wydaliśmy pieniądze, a jeszcze żadna złotówka nie wpłynęła. Dopiero po tym, jak inwestycja osiągnie pewien stopień zaawansowania, faktury będą finansowane przez Skarb Państwa. Miasto partycypuje w 25 procentach kosztów inwestycji.– wyjaśniał Prezydent Witold Wróblewski.