44. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
31 sierpnia elblążanki i elblążanie uczcili 44. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70. Wraz z mieszkankami i mieszkańcami, uczestnikami sierpniowych wydarzeń, przedstawicielami władz samorządowych oddano w ten sposób hołd bohaterom. Miasto Elbląg reprezentowała wiceprezydent Katarzyna Wiśniewska.
Również w sobotę, w Kamieniczkach Staromiejskich otwarta została wystawa, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano biało-czerwoną flagę z podpisami protestujących pracowników Elbląskiego Kombinatu Budowlanego. Wystawę pod tytułem PRZEŁOM. SIERPIEŃ 1980 I SOLIDARNOŚĆ można oglądać do końca września
- Obchodzimy dziś 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. To przełomowe wydarzenie w najnowszej historii Polski, w którym swój udział mieli również elblążanie. Robotnicy największych przedsiębiorstw w Elblągu aktywnie brali bowiem udział w walce o prawa pracownicze i utworzenie niezależnych związków zawodowych - mówiła wiceprezydent Wiśniewska. - Porozumienia podpisane w Gdańsku, Szczecinie, a także górniczym Jastrzębiu przywracały pracującym godność i dawały nadzieję na lepsze jutro. Negocjacje w czasie strajków, tworzenie Związku Zawodowego, branie odpowiedzialności za dobro zakładu, były też lekcją demokracji, samorządności i odpowiedzialności za wspólne dobro. To osiągnięcie wszystkich tych, którzy uczestniczyli w przemianie naszego kraju. Sierpniowe strajki otworzyły Polakom bramę do demokracji i wolnego świata. Bez Sierpnia, bez polskiej "Solidarności" los polityczny tej części Europy wyglądałaby inaczej. Chylimy dziś czoła przed ludźmi pierwszej "Solidarności", którzy zapoczątkowali zmiany ustrojowe w Polsce i dali impuls do takich zmian w całej Europie środkowo-wschodniej. Cieszę się, że uczestnicy tamtych wydarzeń są dziś tu z nami. Naszą powinnością jest troska o dziedzictwo Sierpnia osiemdziesiątego roku i pamięć o wydarzeniach sprzed 44 lat. Jej przejawem jest wystawa, którą dziś otwieramy, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Niech będzie ona lekcją dla nas wszystkich i przypomnieniem przesłania "Solidarności" – dialogu, porozumienia i wspólnoty.