Profesor Maria Lubocka – Hoffmann laureatką TUUSA
Profesor Maria Lubocka – Hoffmann - wieloletnia Wojewódzka Konserwator Zabytków, twórczyni koncepcji retrowersji wg. której odbudowane zostało serce naszego miasta - elbląska Starówka, została tegoroczną laureatką nagrody Biskupa Elbląskiego TUUS. Nagroda tradycyjnie wręczona została podczas Gali Dni Papieskich, która odbyła się w Hali Sportowo – Widowiskowej MOSiR.
"Cywilizacja życia" - pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczne Dni Papieskie. W Elblągu uroczysta Gala odbyła się dziś w Hali Sportowo - Widowiskowej MOSiR. Tradycyjnie już podczas uroczystości przyznana została nagroda Biskupa Elbląskiego - TUUS. Tegoroczną laureatką została Pani Profesor Maria Lubocka - Hoffmann - wieloletnia Wojewódzka Konserwator Zabytków, twórczyni koncepcji retrowersji wg. której odbudowane zostało serce naszego miasta - elbląska Starówka. 40 lat temu z żelazną konsekwencją i z wielkim zaangażowaniem Pani Profesor obrała ten cel, powstrzymując ówczesną ideę zabudowy zabytkowej dzielnicy miasta betonowymi blokami.
- Tegoroczne Dni Papieskie odbywają się pod hasłem „Jan Paweł II – Cywilizacja Życia”. Przypominając nam o godności człowieka i wartości życia ludzkiego – jako wartości samej w sobie. Jan Paweł II często Cywilizację Życia przeciwstawiał – Cywilizcji Śmierci, tej która nie liczy się z drugim człowiekiem, wyrzuca go poza nawias. Wielu z dotychczas wyróżnionych nagrodą TUUS to Ci, którzy swoją codzienną pracą, zaangażowaniem na rzecz bliźniego opowiadali się i wciąż opowiadają za Cywilizacją życia, za tym uniwersalnym przesłaniem, które może być dla nas wszystkich wskazówką. Życie daje nam możliwość wypełnienia go treścią, przeżywania go w pełni, wykorzystania swoich talentów. Z całą pewnością tak można spojrzeć na misję i drogę życiową Pani Marii Lubockiej-Hoffmann, której nasze miasto i jej mieszkańcy zawdzięczają w dużej mierze odbudowę serca Elbląga, a więc Starego Miasta. Z żelazną konsekwencją, z wielkim zaangażowaniem Pani Maria obrała ten cel i poświęciła mu dużą część swojej zawodowej drogi. Dzięki staraniom i wypracowanej koncepcji retrowersji zawdzięczamy Pani Marii odbudowę Starego Miasta, które jest duchowym i materialnym dziedzictwem pokoleń. Co istotne retrowersja zakładała, że odbudowa odbywać się będzie z zachowaniem pozostałych nielicznych kamienic i zabytków architektury. Tak udało się nie tylko zachować ocalałe z wojennej pożogi budynki, ale także pięknie osadzić je pośród tych nowych budowli, które według założeń retrowersji zaczęły powstawać. Pośród zabytków, które wpisały się w nowe Stare Miasto są też obiekty sakralne, przede wszystkim Katedra pw. św. Mikołaja. Dziś elblążanie są dumni ze swojego Starego Miasta, które jest jedną ze składowych naszej współczesnej tożsamości. Jest to w dużej mierze zasługą Pani Marii Lubockiej-Hoffmann. To także w jakiejś formie triumf życia, kiedy po wojennych zniszczeniach przychodzi odbudowa, a w zniszczone i zagruzowane niegdyś ulice wraca życie, ludzie mogą znów realizować swoje pragnienia, marzenia, stawiać sobie nowe cele. Pani Maria świadczy nam, jak niezłomnie dążyć do celu, przywracać pamięć, budować nową tożsamość powojennych elblążan i pomóc im odnaleźć się w nowym miejscu, do którego przybyli i zaakceptować je jako swój nowy dom. Domem tym jest dla nas Elbląg. Za ten ogrom pracy, która dla Pani Marii stała się życiową misją pragniemy dziś z całego serca podziękować i w imieniu Kapituły Nagrody TUUS przyznać jej to zaszczytne wyróżnienie. Serdecznie gratuluję Pani przyznanej nagrody. Życzę Pani dużo zdrowia, dalszej wytrwałości oraz siły do dzielenia się dobrem – podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.
- Ta nagroda znaczy dla mnie bardzo wiele. To nagroda skierowana do ludzi, do istoty działań człowieka, którą jest kierowanie swojej działalności do kogoś. Dziękuję Biskupowi Elbląskiemu i Prezydentowi miasta za to wyróżnienie. Za zauważenie tej pracy, którą wykonałam. Od wielu lat słyszę słowa elblążan, którzy mówią „nasza starówka“. Tzn. moja, twoja. Jest to dla mnie chyba największa satysfakcja i przyjemność, słyszeć takie słowa. To, że Elbląg został zaakceptowany w takiej formie, którą przygotowałam przed 40 laty, bo właśnie kilka dni temu minęło 40 lat od powstania tej koncepcji – mówiła Pani Maria Lubocka-Hoffmann, laureatka tegorocznego „Tuusa“.
Tegoroczną Galę z okazji XXIII Dni Papieskich uświetnił koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pt. „Świat musicali i muzyki filmowej”.
Organizatorami i gospodarzami XXIII Dni Papieskich w naszym mieście byli: Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga oraz bp Jacek Jezierski – Biskup Elbląski.