Ostatnie pożegnanie Pani Heleny PIlejczyk
W sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe Pani Heleny Pilejczyk – Honorowej Obywatelki Elbląga, elbląskiej łyżwiarki szybkiej. Brązową medalistkę igrzysk olimpijskich ze Squav Valley w 1960 r., srebrną medalistkę Mistrzostw Świata ze Sztokholmu w 1960 r, wielokrotną rekordzistkę Polki oprócz Rodziny i Bliskich żegnali między innymi przedstawiciele samorządu z Prezydentem Witoldem Wróblewskim na czele, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, czy elbląskich klubów sportowych
Ostatnie pożegnanie Pani Heleny Pilejczyk rozpoczęła Msza św. w Katedrze św. Mikołaja, po niej trumna z ciałem złożona została w rodzinnym grobie na Cmentarzu Agrykola. W imieniu elbląskiego samorządu Panią Helenę pożegnał Prezydent Witold Wróblewski.
- Pogrążona w żałobie Rodzino, Przyjaciele, przedstawiciele środowiska sportowego, Drodzy zebrani na dzisiejszej uroczystości pogrzebowej. Przypadł mi smutny obowiązek pożegnania w imieniu władz miasta świętej pamięci Pani Heleny Pilejczyk – Honorowej Obywatelki Elbląga, naszej utalentowanej łyżwiarki szybkiej – brązowej medalistki olimpijskiej z Squaw Valley w 1960 roku, wicemistrzyni świata ze Szwecji, ale przede wszystkim wspaniałego człowieka. Przeniknięci głębokim żalem żegnamy dziś niezwykłą osobę, która całkowicie oddana była swojej wielkiej pasji. To dzięki miłości do łyżwiarstwa i tytanicznej pracy Pani Helena stała się ikoną polskiego sportu zdobywając 48 rekordów kraju i 37 tytułów seniorskiej Mistrzyni Polski. Całe swoje życie: sportowe, zawodowe i osobiste związała z naszym miastem. To w elbląskich klubach Stali, Turbiny i Olimpii rozwijała swój talent, a po zakończeniu czynnej kariery sportowej dzieliła się wiedzą i przekazywała kolejnym pokoleniom miłość do sportu. Jako nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 12 i trenerka wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy. Była ambasadorką Elbląga w kraju i na świecie. Żegnając Panią Helenę pragnę dziś podziękować za Jej wieloletnią pracę na rzecz rozwoju naszego miasta i elbląskiego sportu. Pamiętam doskonale nasze pierwsze spotkanie, kiedy zostałem Prezydentem – Pani Helena z ogromnym zapałem i zaangażowaniem mówiła wtedy o potrzebie wybudowania w Elblągu toru łyżwiarskiego. Obiecałem, że jeżeli tylko uda się pozyskać dofinansowanie to taki tor powstanie. Cieszę się, że kilka lat temu udało się nam zrealizować to przedsięwzięcie i wspólnie z Panią Heleną otworzyliśmy jedyny w północnej Polsce tor łyżwiarski, który służy i służyć będzie kolejnym pokoleniom elbląskich łyżwiarzy. Drodzy Państwo. Pani Helena na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci – i to nie tylko za sprawą toru, czy krytego Lodowiska, które nosi Jej imię, ale przede wszystkim za sprawą tego, jakim była człowiekiem. Zapamiętamy Panią nie tylko jako wspaniałą sportsmenkę i mecenasa sportu, ale przede wszystkim jako Panią Lusię – niezwykle ciepłą, skromną i szlachetną osobę. Zawsze życzliwą, uśmiechniętą, która zarażała innych swoim optymizmem, służyła koleżeńską radą i dla wszystkich miała dobre słowo. Właśnie taka na zawsze pozostanie w naszej pamięci! Droga Pani Heleno, Pani Lusiu, Dziękujemy za dzieło Twojego życia! Spoczywaj w pokoju! Rodzinie Zmarłej, Bliskim oraz całej sportowej społeczności pragnę w imieniu władz miasta złożyć wyrazy szczerego współczucia i żalu – mówił Prezydent Witold Wróblewski.
W swoich wystąpieniach elbląską zawodniczkę, a przede wszystkim wspaniałego człowieka wspominali również: Marek Burkhardt, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Rafał Tataruch, przedstawiciel PKOLu - prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, Kazimierz Kowalczyk - honorowy prezes PZŁS oraz Andrzej Korpacki z Elbląskiego Sportowego Klubu Nestora.
Pani Helena Pilejczyk zmarła 12 listopada w Elblągu. Miała 92 lata.