Właściwa segregacja chroni środowisko i nasze zdrowie
Przypominamy mieszkankom i mieszkańcom o konieczności prawidłowej segregacji odpadów. Jest to nie tylko obowiązek nas wszystkich wynikający z przepisów prawa. Właściwa segregacja odpadów pozwala pozyskiwać więcej dobrych jakościowo surowców wtórnych a jednocześnie zmniejszyć ilość odpadów kierowanych na składowisko. Wprost - właściwa segregacja chroni środowisko i nasze zdrowie.
W ramach gminnego systemu, jako mieszkańcy naszego miasta jesteśmy zobowiązani segregować odpady komunalne takie jak: papier (w niebieskim worku/pojemniku), tworzywa sztuczne i metale (w żółtym worku/pojemniku), szkło (w zielonym worku/pojemniku), bioodpady (w brązowym worku/pojemniku), odpady pozostałe po segregowaniu oraz odpady wielkogabarytowe i popiół z palenisk domowych. Miasto, w zamian za uiszczoną opłatę, zapewnia ich odbiór z punktów gromadzenia odpadów oraz ich zagospodarowanie. Pozostałe odpady problemowe występujące w gospodarstwie domowym - przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, odpady z tekstyliów i odzieży możemy i powinniśmy przekazywać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Tzw. elektroodpady i baterie możemy też wrzucać do oznakowanych pojemników ustawionych na terenie miasta, a przeterminowane leki również w aptekach.
Gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi w Elblągu objęte są także nieruchomości niezamieszkałe, na których znajdują się placówki dydaktyczno-oświatowe, służby zdrowia, pomocy społecznej, kultu religijnego, obiekty handlowe zarówno handlu detalicznego jak i hurtownie, obiekty handlowo-usługowe, usługowe, użyteczności publicznej, hotele, ogrody działkowe i domki letniskowe. W zamian za uiszczoną opłatę z nieruchomości niezamieszkałych odbierane są odpady pozostałe po segregowaniu oraz bioodpady. Pozostałe odpady komunalne po pracownikach można przekazać do PSZOK lub tzw. „gniazd”, których ok. 80 znajduje się na terenie miasta.
Zachęcamy do korzystania ze strony internetowej www.gok.elblag.eu gdzie można zapoznać się m.in. z obowiązującymi regulacjami prawnymi, zasadami segregacji odpadów, postępowaniem z odpadami, wysokością opłat, sposobem składania deklaracji itp.