Finał 3. edycji programu Polska Stolica Recyklingu coraz bliżej!
Za niespełna trzy tygodnie dowiemy się, który samorząd zdobędzie prestiżowy tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu i wyjątkową statuetkę z elektrycznych śmieci. Dołącz do akcji i wesprzyj swoje miasto w tej ekologicznej grywalizacji! Wystarczy jedno proste działanie – oddanie zalegających elektroodpadów.
EKOedukacja w akcji
Celem programu Polska Stolica Recyklingu jest wzrost świadomości ekologicznej i pokazanie, że selektywna zbiórka elektrycznych śmieci to nic trudnego. Przedświąteczne porządki? To idealna okazja, by pozbyć się zalegających w szufladach starych telefonów, ładowarek, suszarek czy czajników.
Prestiżowy tytuł zdobędzie Miasto, które zbierze najwięcej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca. Pod uwagę brane będą elektroodpady wrzucone do czerwonych pojemników oraz oddane podczas zbiórek i odbiorów domowych.
„Mam nadzieję, że mieszkańcy wszystkich miast biorących udział w programie dołączą do rywalizacji. A potrzeba naprawdę niewiele. Wystarczy oddać zalegąjące w domach elektroodpady. Według statystyk w naszych piwnicach czy garażach przechowujemy nawet 20 milionów sztuk zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.” – mówi Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Jak skutecznie pozbyć się elektroodpadów?
We wszystkich miastach biorących udział w programie działa system specjalnych, najczęściej czerwonych pojemników. Znaleźć można je w strategicznych punktach – na przy szkołach, urzędach czy marketach – wszędzie tam, gdzie łatwo je zauważyć. Średnio jest ich około 10, w przypadku większych aglomeracji nawet 150!
Co do nich wrzucić? Mały sprzęt, taki jak stare telefony, tonery, zabawki elektroniczne, suszarki czy inne urządzenia. Ważne by nie przekraczały 50 cm.
A co z większymi elektroodpadami, jak pralki czy lodówki? Wystarczy, zadzwonić na bezpłatną infolinię: 572 102 102, albo wypełnić formularz online. Ekipa przyjedzie i zabierze niepotrzebny sprzęt – szybko, łatwo i bezpiecznie.
Dlaczego to ważne?
Elektryczne śmieci to nie tylko zalegający w kącie „zbędny sprzęt”.
„Elektroodpady mają dwie twarze – z jednej strony są realnym zagrożeniem dla środowiska, z drugiej skrywają ogromny potencjał."- tłumaczy Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
W lodówce, pralce czy telefonie znajduje się mnóstwo niebezpiecznych substancji, jak rtęć, kadm czy ołów. Te szkodliwe związki mogą przedostać się do gleby i wody, powodując zagrożenie nie tylko dla ekosystemu, ale i naszego zdrowia.
Z drugiej strony góry elektroodpadów to prawdziwe kopalnie cennych surowców. Dzięki recyklingowi możemy odzyskać metale, szkło czy plastiki, które z powodzeniem znajdą nowe życie w kolejnych produktach. Oddając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do recyklingu, nie tylko chronimy planetę, ale też oszczędzamy zasoby naturalne.
Miejska grywalizacja
Do tej pory prestiżowy tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu wywalczyły Siedlce i Biała Podlaska. Do kogo unikatowa statuetka trafi w tym roku? Wszystko zależy od zaangażowania mieszkańców. Wesprzeć swoje miasto można do 12 stycznia. Zwycięski samorząd poznamy podczas Gali Finałowej w lutym.
Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Partnerami strategicznymi Programu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory.
Partnerami edukacyjnymi są: AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Relectra Polska Sp. z o.o., ERP Polska i Elektryczne Śmieci.
Partnerem merytorycznym jest: InPost Green City.
Szczegółowe zasady Programu oraz Regulamin znajdują się na stronie: Polska Stolica Recyklingu.
Informacja prasowa organizatora.