Elbląskie Zielone Pytanie - IV kwartał
Zachęcamy do udziału w Elbląskim Zielonym Pytaniu. Poniżej zielone zadania dla juniorów i starszych na czwarty kwartał oraz prezentacja laureatów z poprzedniego konkursu.
Serdecznie zachęcamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie Junior w IV kwartale 2023.
Fot. https://wekert.pl/wp-content/uploads/2023/05/ocieplenie-domu-program-czyste-powietrze-02.jpg
Czyste Powietrze zależy od Ciebie!
Jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego. Zanieczyszczenia powietrza nie są problemem lokalnym. Powietrze nie zna granic. W dzisiejszych czasach wszyscy odpowiadamy za stan powietrza. Każdy z nas codziennie podejmuje wybory, które przekładają się na jakość powietrza w naszej okolicy, a często również na stan powietrza, którym oddychają ludzie na drugim końcu świata. Codziennie decydujemy o tym, z jakiego środka transportu skorzystamy, w jaki sposób ogrzejemy nasze domy czy jaką ilość zanieczyszczeń „wprowadzimy” do środowiska poprzez wybory konsumenckie – wyprodukowanie każdej kupionej przez nas rzeczy niesie ze sobą koszty środowiskowe
Tematyka prac plastycznych Elbląskiego Zielonego Pytania Junior IV kwartał 2023 brzmi: „Kodeks strażnika czystego powietrza”
Praca plastyczna polega na stworzeniu, dowolną techniką, kodeksu zawierającego 5 niezłomnych zasad strażnika czystego powietrza.
Prosimy o nadsyłanie prac plastycznych (dzieci w wieku do 12 lat) wykonanych dowolną techniką, wraz z wykazem imion i nazwisk autorów i opiekuna, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 31 stycznia 2024 r. Osobiście poprzez złożenie zabezpieczonych prac w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pok. 243 lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie Junior - IV kwartał 2023r.)
Każda Placówka, biorąca udział w konkursie może przekazać do konkursu tylko 3 prace! Zwycięzców poznamy w lutym 2024.
Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta do uczestnictwa w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie w IV kwartale 2023 roku.
Zadawane pytania mają na celu edukowanie i inspirowanie mieszkańców naszego miasta do drobnych działań, zmiany nawyków na bardziej proekologiczne.
Fot. https://brzeszcze.pl/zawartosc/grafika/10376_w.jpg
14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza.
Został ustanowiony kilkanaście lat temu przez działającą m.in. na rzecz jakości powietrza Fundację Arka z Bielska-Białej. W roku 2019 po raz pierwszy obchodziliśmy też po raz pierwszy Europejski Dzień Czystego Powietrza zainicjowany przez Europejskie Stowarzyszenie Nauki Społecznościowej (ECSA) oraz grupę roboczą „Nauka społecznościowa dla czystego powietrza” działającą w Holandii. Jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego. W dzisiejszych czasach wszyscy odpowiadamy za stan powietrza np. korzystając z transportu miejskiego zamiast z samochodu.
Pytanie na IV kwartał brzmi: Za jaki procent zanieczyszczeń tlenkami węgla odpowiedzialny jest transport drogowy na terenie Unii Europejskiej?
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem, wiekiem i nr telefonu kontaktowego do 31 stycznia 2024 r. do godz. 23:59 adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – IV kwartał 2023 – imię i nazwisko) Wygrywają 3 najszybsze poprawne odpowiedzi!
Zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy w lutym 2024 r.
Kolejny raz zachęcamy wszystkich młodych mieszkańców miasta do uczestnictwa w nowym konkursie Elbląskie Zielone Zadanie – w IV kwartale 2023.
Fot. https://otaprojekt.pl/wp-content/uploads/2019/07/zielone-miasto.jpg
Jak zatem poradzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza?
Wysoka i gęsta zabudowa miejska (bloki, biurowce, wielkopowierzchniowe centra handlowe) czasami uniemożliwia swobodne krążenia powietrza w mieście, np. spowalniając wiejący wiatr lub całkowicie uniemożliwiając mu dotarcie do zabudowanych obszarów. Kiedy świeże powietrze z obrzeży miasta nie może dostać się do jego centrum, w mieście kumulują się zanieczyszczenia spowodowane dużym ruchem samochodowym czy ogrzewaniem węglowym. Czy wiesz, że w wielu miejscach na świecie architekci i planiści miejscy dbają o to, żeby w miastach zostawały specjalne, niezabudowane tereny? Takie przestrzenie nazywamy korytarzami przewietrzania miasta. Jest to teren w obrębie miasta, ułatwiający docieranie powietrza z obszarów otaczających miasto do obszarów wewnątrzmiejskich. Korytarze przewietrzania miasta przyczyniają się do obniżenia średniej odczuwalnej temperatury, przez co mogą zwiększać komfort mieszkańców w upalne, letnie dni.
Zadanie: Zaprojektuj miasto wolne od smogu.
Prosimy młodzież (powyżej 13 r. ż.) o nadsyłanie filmiku lub zdjęcia wraz z opisem projektu miasta, w którym zabudowa i roślinność sprzyjają czystemu powietrzu. Praca powinna być opisana imieniem i nazwiskiem autora, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 31 stycznia 2024 r. na adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Zadanie – IV kwartał 2023 – imię i nazwisko) lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Zadanie – IV kwartał 2023).
Zwycięzcę poznamy w lutym 2024 r.
Uprzejmie informujemy, że wszystkie aktualne konkursy znajdują się na stronie http://gok.elblag.eu/ w zakładce Ochrona Środowiska.
Poniżej przestawiamy nagrodzonych w III kwartale 2023:
Elbląskie Zielone Pytanie Junior:
Kategoria II
Laureat: Maja Gawoła Zespół Państwowych Szkół Muzycznych
Wyróżnienie: Antonina Gajewska-Chrzanowska Zespół Państwowych Szkół Muzycznych
Wyróżnienie: Elżbieta Zachaj Zespół Państwowych Szkół Muzycznych
Kategoria III
Laureat: Lena Januszkiewicz Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3
Elbląskie Zielone Pytanie:
Odpowiedź: Rainforest Alliance Certified - certyfikat produktów rolniczych uprawianych z względnieniem ochrony przyrody i ochrony pracowników.
Laureaci: Arkadiusz Nowoświat, Michał Werkowski
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Po odbiór nagród zapraszamy do Departamentu Ochrony Środowiska po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem (55) 239-31-50.