Logo Miasta Elbląg
Powróć do: Niepełnosprawni

Aktywizacja zawodowa

1.    Powiatowy Urząd Pracy ul. Saperów 24 w Elblągu 
Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji:
1)    szkoleń
2)   stażu
3)    prac interwencyjnych
4)    przygotowania zawodowego dorosłych
5)    badań lekarskich lub psychologicznych, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji
6)    zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji
7)    finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji
8)    studiów podyplomowych
9)   szkoleń na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową
10)    bonu na zasiedlenie
11)    bonu szkoleniowego
12)    bonu stażowego

Dla osób niepełnosprawnych posiadających status „poszukujących pracy", a nie pozostających w zatrudnieniu, przewidziane są usługi urzędu pracy i instrumenty finansowane ze środków PFRON. Instrumenty te są adresowane bezpośrednio do osób niepełnosprawnych, jak też do ich pracodawców.
Uprawnienia pracodawcy zatrudniającego osobę z orzeczonym stopniem
o niepełnosprawności
•    Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika.
•    Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy.
•    Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.
•    Zwrot kosztów szkolenia pracownika.
•    Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy.
•    Zwolnienie z wpłat na PFRON.
•    Refundacja części wynagrodzenia lub składek na ubezpieczenia społeczne.
Uprawnienia osoby z orzeczonym stopniem o niepełnosprawności zdolnej do pracy, posiadające status „bezrobotnego" lub poszukującego pracy    
•    Pomoc w znalezieniu zatrudnienia (pośrednictwo pracy).
•  Możliwość nabycia, uzupełnienia, podniesienia kwalifikacji zawodowych oraz zdobycia doświadczenia zawodowego (szkolenia, studia podyplomowe, staż).
•  Pomoc w wyborze odpowiedniego miejsca pracy przy uwzględnieniu predyspozycji zawodowych i możliwości zdrowotnych oraz wymagań w danym środowisku pracy (doradcy zawodowego).
Osoby niepełnosprawne podejmujące i prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą
•    Wsparcie finansowe na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.
•    Dofinansowanie do oprocentowania kredytu bankowego.
•    Refundacja składek ZUS.
 
Rodzaj przyznanego wsparcia zależny będzie od sprofilowanej pomocy podczas wizyty
u doradcy klienta w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą poszukiwać zatrudnienia zarówno na otwartym rynku pracy, jak i w zakładach pracy chronionej, w zależności od wskazań zawartych w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy, który nie posiada statusu zakładu pracy chronionej, w przypadku:
- przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
- zatrudnienia w formie telepracy.

•    Placówki wsparcia zawodowego - WTZ, ZpCh, ZAZ, spółdzielnie socjalne, Centra Integracji Społecznej
Lista zakładów pracy chronionej zamieszczona jest na stronie: www.zpchr.pl
2.    Warsztat Terapii Zajęciowej
Warsztat terapii zajęciowej  jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówką pobytu dziennego. Zadaniem warsztatu jest stworzenie osobom niepełnosprawnym warunków 
i możliwości do rehabilitacji społecznej oraz zawodowej w zakresie pozyskania lub przywrócenia umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Uczestnikami warsztatu  mogą być osoby niezdolne do pracy, posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zawierające wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej. W Elblągu funkcjonują następujące warsztaty:
- Warsztat Terapii Zajęciowej ul. 1 Maja 1,  prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu,
-   Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „TACY SAMI”, ul. Beniowskiego 68,
-  Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym, ul. Saperów 14 d.

3.    Środowiskowy Dom Samopomoc
Środowiskowe domy samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Są przeznaczone dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. To placówki okresowego dziennego lub całodobowego pobytu, w którym osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą otrzymać częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych oraz posiłek. 
W Elblągu funkcjonują:
-   Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Zamkowa 16 a w Elblągu,
-   Środowiskowy Dom Samopomocy Filia nr 1 ul. Podgórna 1 w Elblągu 
-   Środowiskowy Dom Samopomocy Filia nr 2 ul. Traugutta 38 w Elblągu 
-   Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Saperów 14D,  prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu,
-   Środowiskowy Dom Samopomocy działający przy Elbląskim Stowarzyszeniu im. św. Łazarza „Lazarus” ul. Skrzydlata 15

4.    Zakład Aktywności Zawodowej 
Zakład Aktywności Zawodowej w Elblągu  ul. Rawska 3. 
Został utworzony przez związek stowarzyszeń Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych. Podstawowym celem Zakładu jest aktywizacja zawodowa, społeczna i lecznicza, której efektem ma być znalezienie pracy na otwartym rynku dla największej liczby niepełnosprawnych pracowników. W osiągnięciu w/w celu Zakład realizuje m.in.: szkolenia dla osób niepełnosprawnych, zarówno przygotowujące do pracy na określonym stanowisku pracy jak i organizuje kursy podnoszące kwalifikacje, oraz pomaga i motywuje w decyzji związanej z kontynuacją nauki lub studiów, między innymi, po przez dofinansowanie kosztów nauki. Rehabilitacja medyczna jest prowadzona przez wyspecjalizowane placówki rehabilitacyjne służby zdrowia i pomaga ona w usprawnianiu, leczeniu osób niepełnosprawnych, dzięki czemu poprawia to samodzielne funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym. Zakład w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi jadłodajnię „Elblążanka” oraz pracownię wydawniczo – reklamową.

5.    Centra Integracji Społecznej 
Projekty realizowane w Elblągu przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych - ul. Związku Jaszczurczego 17 w Elblągu tel. 55 236 27 16 oraz Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych - ul. Hetmańska 28 w Elblągu tel. 55 232 69 35.
Ich zadaniem jest świadczenie usług służących reintegracji społecznej i zawodowej osobom długotrwale bezrobotnym, bezdomnym, osobom z niepełnosprawnościami, uzależnionym od alkoholu i narkotyków, chorym psychicznie, zwalnianym z zakładów karnych oraz uchodźcom.
Projekt zakłada m.in.:
•    wsparcie trenera pracy, psychologa i doradcy zawodowego,
•    pomoc w znalezieniu zatrudnienia,
•    pracownie zawodowe,
•    praktyki zawodowe, kursy, szkolenia,
•    świadczenie integracyjne na czas trwania projektu.

 

Pliki do pobrania:

aktywizacja zawodowa.pdf
Format: pdf, 157.96 kB
Liczba pobrań: 135