Prezydent powołał zespół ds. opracowania zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej
Za nami I etap konsultacji społecznych i sporządzenia raportu zawierającego wnioski i rekomendacje do usprawnienia naszego transportu publicznego. Pora na kolejny etap – prace nad opracowaniem zmian i sposobem ich wdrożenia. Konsultacje społeczne dotyczące komunikacji miejskiej – prowadzone od 21 czerwca do 13 września 2024 r., miały rozbudowany charakter i były wielowymiarowe, co pozwoliło zgromadzić bogaty materiał do analizy. Informacje oraz ankiety od mieszkańców zbierano:
- podczas Dni Elbląga,
- w czasie spotkań ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami, seniorów, NGO,
- w czasie otwartego spotkania z mieszkańcami,
- w czasie spotkań ze środowiskiem biznesu,
- podczas Święta Chleba,
- wśród uczniów szkół ponadpodstawowych,
- telefonicznie w Biurze Konsultacji Społecznych,
- elektronicznie – dostępna była ankieta dla mieszkańców,
- uwagi i wnioski środowisk dzielnicowych (np. Dąbrowa, Rubno).
W rezultacie zgromadzono 3109 ankiet, z czego 1595 to ankiety wypełnione elektronicznie, a 1514 to ankiety papierowe – wypełniane przy okazji wspomnianych spotkań i konsultacji. Opracowanie raportu z konsultacji zlecono ekspertowi, socjologowi profesorowi Radosławowi Kossakowskiemu, prodziekanowi Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
12 grudnia odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. opracowania zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Elblągu wynikających z przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz sposobu ich wdrożenia, powołanego przez prezydenta Elbląga Michała Missana na mocy zarządzenia nr 579 z 2024 r. Zespołowi przewodniczy wiceprezydent Piotr Kowal. Podczas spotkania prof. Kossakowski przedstawił i omówił raport, który stworzył na podstawie zebranych podczas I etapu konsultacji ankiet. Z kolei po posiedzeniu zespołu odbył się briefing, podczas którego omówiono najważniejsze wnioski powstałe na podstawie analizy ankiet.