Elblążanie uczcili 104 rocznicę Bitwy Warszawskiej
Pod Pomnikiem Twórców Niepodległości odbyły się dziś uroczystości z okazji 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W obchodach uczestniczyła wiceprezydent Katarzyna Wiśniewska. Pod pomnikiem zgromadzili się również parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo, kombatanci, służby mundurowe, a także członkowie organizacji i stowarzyszeń.
Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 12.00 odegraniem Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie w okolicznościowych przemówieniach przypomniano bohaterskie czyny uczestników Bitwy Warszawskiej.
- Gromadzimy się tu aby uczcić 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz ustanowione w 1992 roku Święto Wojska Polskiego. Pod Pomnikiem Twórców Niepodległości, dzięki którym Polska wróciła na mapę świata, oddajemy hołd wszystkim tym, którzy walczyli o utrzymanie odzyskanej chwilę wcześniej niepodległości. Wojna z 1920 roku pokazała nam dobitnie, że niepodległość nie jest dana na zawsze i że nie wystarczy jej zdobyć - znacznie trudniej jest ją obronić. 15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy, Armia Polska pokonała wojska bolszewickie. Bitwa Warszawska była jedną z największych w naszej historii i bez wątpienia jedną z najważniejszych bitew, które zaważyły na losach nie tylko naszego kraju. Uczestniczyli w niej zarówno żołnierze, jak i ludność cywilna, która bez wahania odpowiedziała na wezwanie „Ojczyzna w potrzebie!” Józefa Piłsudskiego. Chylimy dziś czoła przed wszystkimi, którzy tak ofiarnie walczyli o przetrwanie narodu i nienaruszalność naszych granic. W tym dniu dziękujemy również tym, którzy dziś służą naszej ojczyźnie. Święto Wojska Polskiego przypomina nam o cenie wolności i znaczeniu armii dla istnienia naszego państwa. W obliczu toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny i niepewnej sytuacji geopolitycznej, wszystkim żołnierzom życzę przede wszystkim pokoju oraz wytrwałej i bezpiecznej służby na rzecz naszej Ojczyzny. Słowa uznania i podziękowania kieruję dziś także do kombatantów, weteranów, żołnierzy rezerwy, a także stowarzyszeń wojskowych. Co nam dała obroniona w 1920 roku niepodległość? Możliwość samostanowienia, pielęgnowania własnej kultury i języka oraz zachowania naszej tożsamości. Pokazała również jak wielką siłę ma wspólne działanie i solidarność całego społeczeństwa. Kultywujmy te wartości, o które tak ofiarnie walczyli nasi przodkowie w codziennym życiu. Chwała Bohaterom! - mówiła Katarzyna Wiśniewska, wiceprezydent Elbląga.
Do uczestników uroczystości zwrócili się również: pułkownik Związku Piłsudczyków Andrzej Adamczyk, Prezes Zarządu Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej, oraz Grażyna Kluge, Przewodnicząca Rady Miejskiej. Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci, oddano również salwę honorową. Uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów przy pomniku.
Organizatorami uroczystości byli: Michał Missan prezydent Elbląga, Grażyna Kluge Przewodnicząca Rady Miejskiej oraz pułkownik Związku Piłsudczyków Andrzej Adamczyk, Prezes Zarządu Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej.