Logo Miasta Elbląg
Powróć do: Miasta partnerskie

SZOMBATHELY – Węgry

flaga herb 

Burmistrz:
András Nemény

Umowa o współpracy: 06.05.2022.

Oficjalna strona miasta:  https://szombathely.hu/

Liczba ludności: 78 tys. osób 

Miasto Szombathely zostało założone 2000 lat temu przez Cesarza Klaudiusza, jako Sawaria i jest najstarszym miastem na Węgrzech. Miasto ma bogatą kulturę historyczną, sięgającą czasów rzymskich, znaczące dziedzictwo religijne i posiada niezrównane walory przyrodnicze. Do najsłynniejszych zabytków należą: Rynek Główny, katedra, Muzeum Archeologiczne i Sala Wystawowa Iseum Savariense oraz Ruiny z okresu rzymskiego.

Odbywający się co roku w sierpniu festiwal historyczny Savaria jest niezwykle barwnym wydarzeniem. W jego programie znajduje się muzyczny pochód, ogniste zabawy oraz przedstawienia teatralne. Odgrywane są także sceny walk gladiatorów oraz pokazy tańców ludowych.

W Szombathely umacnia się kult św. Marcina, w duchu którego organizowane są uroczystości kościelne, parady z lampionami, zabawy taneczne, koncerty i wystawy. Restauracje w Szombathely kuszą smakoszy imprezami gastronomicznymi i typowymi daniami z gęsiny. Tydzień Świętego Marcina rozpoczyna się w pierwszy weekend listopada Jarmarkiem Święto Marcina.