Konferencja inaugurująca obchody 100-lecia lotnictwa w Elblągu

Aeroklub Elbląski wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową zapraszają na konferencję "III Elbląskie Biennale Lotnicze 100-lecie lotnictwa w Elblągu". Konferencja rozpocznie się 31 maja 2012 roku o godz. 9.00 w budynku PWSZ przy ulicy Grunwaldzkiej 137.  Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Grzegorz Nowaczyk – Prezydent Miasta Elbląga oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk – Rektor PWSZ w Elblągu.
Konferencja zapoczątkuje obchody 100-lecia lotnictwa w Elblągu. W czasie jej trwania zostanie zaprezentowana historia lotnictwa, odbędą się wykłady naukowe i prelekcje specjalistów z dziedziny awiacji.

Stulecie lotnictwa obchodzone jest na pamiątkę lądowania aeroplanu kierowanego przez niemieckiego pilota – Otto Stiefvatera. W 1912 roku pilot lądował tu awaryjnie lecąc z Berlina do Królewca.

-    Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce w obecnych jej granicach, które gościło awiatora. To wydarzenie do dzisiaj wspominają historycy. – podkreśla dyrektor AE Maciej Leśniewski

Główne obchody jubileuszu odbędą się 14 lipca 2012 roku na terenie lotniska, podczas Międzynarodowego Zlotu Pasjonatów Lotnictwa. Szacuje się, że będzie to jedna z największych imprez plenerowych w Elblągu. Nasze miasto odwiedzi wiele jednostek latających m. in. śmigłowce Marynarki Wojennej i Straży Granicznej, odbędą się pokazy balonowe, przyjedzie wystawa Muzeum Lotnictwa w Krakowie a prawdziwą gratką będzie występ Zespołu Akrobacyjnego Sił Powietrznych RP„Biało- Czerwone Iskry”. O szczegółach lipcowych uroczystości Aeroklub Elbląski będzie informował na bieżąco.