Spotkanie Komitetu Honorowego

Dziś w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie Społecznego Komitetu Organizacyjnego na rzecz ufundowania sztandaru 16 PDZ. Komitet został zawiązany 26 lutego br. przez  Biskupa Elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego, Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Wilka. Aktualnie do tego grona dołączyli przedstawiciele przedsiębiorców, rektorzy elbląskich uczelni oraz przedstawiciele Elbląskiego Stowarzyszenia Generałów i Oficerów Starszych WP.

- Dziękuję za to, że przyjęli Państwo zaproszenie do tego honorowego komitetu. Sztandar funduje społeczeństwo, stąd ta idea. Mam nadzieję, że uda nam się doprowadzić do końca tę inicjatywę, która została podjęta jeszcze w poprzedniej kadencji przez Pana Jerzego Wilka – podkreślał podczas dzisiejszego spotkania Prezydent Witold Wróblewski.

Zadowolenia z podjętej inicjatywy nie krył również uczestniczący w dzisiejszym spotkaniu gen. bryg. Marek Sokołowski z-ca Dowódcy 16 PDZ

- Dziękuję obu prezydentom za podjęcie działań w tej kwestii. Cieszę się, że nasza dywizja będzie miała swój sztandar. Dla żołnierza sztandar jest bardzo ważny. To symbol tradycji, honoru i męstwa, w 1939 roku żaden sztandar nie trafił w ręce niemieckiego okupanta – podkreślał.

Jak zaznaczył Biskup Elbląski ks. Jacek Jezierski posiadanie sztandaru jest nie tylko znakiem niezależności. Pełni on również rolę pedagogiczną, może więc to być dla miasta ważne wydarzenie kształtujące postawy patriotyczne.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wilk podkreślił natomiast, że elbląska dywizja, jako druga w Polsce będzie miała swój sztandar. Uroczyste przekazanie sztandaru z udziałem fundatorów i mieszkańców miasta nastąpi w czerwcu, podczas tegorocznych Dni Elbląga.