ZKM i Tramwaje Elbląskie obchodziły 20-lecie

Dzisiaj wiceprezydent Janusz Hajdukowski wziął udział w uroczystościach z okazji jubileuszu 20-lecia Zarządu Komunikacji Miejskiej i Spółki Tramwaje Elbląskie, podczas których zostały nadane odznaczenia państwowe dla zasłużonych pracowników obu spółek.- Bogate miasto to nie takie, w którym każdy mieszkaniec ma swój samochód. To takie miasto, w którym nawet ludzie bogaci chcą korzystać z transportu zbiorowego. I takiej komunikacji miejskiej życzę nam wszystkim. - podsumował spotkanie Janusz Hajdukowski.

 

W spotkaniu oprócz wiceprezydenta Janusza Hajdukowskiego wzięli udział senator Witold Gintowt-Dziewałtowski, wojewoda Marian Podziewski, członek zarządu województwa Witold Wróblewski, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu Małgorzata Adamowicz.

Rozwiązania elbląskie były i są innowacyjne

-Warto przypomnieć, że Elbląg jako jedno z pierwszych trzech miast w Polsce zdecydowało się na taką organizację komunikacji  miejskiej, skutkującą oddzieleniem roli organizatora od roli przewoźnika. Rozwiązania zastosowane w Elblągu były innowacyjne i przecierały szlaki dla pozostałych miast. - mówił Dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej Zbigniew Orzech.


Będziemy sięgać po środki unijne

- Nas nie trzeba przekonywać żebyśmy sięgali po środki unijne. Mam nadzieję, że tym razem otrzymamy choć połowę tego co otrzymał Olsztyn na rozbudowę infrastruktury. Te środki pozwolą nam lepiej realizować nasze działania - mówił dyrektor Spółki Tramwaje Elbląskie Bogdan Kaliński. - z okazji naszego jubileuszu chciałbym podziękować prezydentowi Jerzemu Wilkowi, który jeszcze jako radny wspierał nas i wskazywał na potrzebę naszego rozwoju - dodał dyrektor Bogdan Kaliński.

Władze stawiają na rozwój

- Elbląg, jeśli chodzi o organizację transportu zbiorowego, od lat należy do pionierów w kraju. A pomysły, które wdrażano w naszym mieście, były później stosowane przez wiele innych samorządów. Zmiany zaczęły się właśnie 20 lat temu. To wtedy prezydent Józef Gburzyński podjął decyzję o utworzeniu Zarządu Komunikacji Miejskiej, który miał się zająć organizacją transportu w Elblągu oraz spółki miejskiej Tramwaje Elbląskie. Z kolei komunikacją autobusową zajęły się dwie spółki pracownicze: Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej i Zakład Komunikacji Autobusowej - przypominał wiceprezydent Janusz Hajdukowski. Wraz z powstaniem ZKM wprowadzono ścisłą kontrolę punktualności przejazdów – co też było dotąd niespotykanym rozwiązaniem w kraju. Dzięki temu systemowi autobusy i tramwaje zaczęły jeździć – wreszcie - zgodnie z rozkładem jazdy. I tak już pozostało. Choć obecne remonty elbląskich ulic znacznie utrudniają życie komunikacji miejskiej i mieszkańcom. - dodał Janusz Hajdukowski. - Władze Elbląga skrupulatnie stawiały na rozwój transportu zbiorowego. Powstały nowe torowiska wzdłuż ul. Płk. Dąbka i Ogólnej. Do Elbląga trafiły nowoczesne tramwaje – tzw. ogórki – i warto przypomnieć, że Elbląg był pierwszym miastem, który posiadał tak nowoczesne tramwaje. Wyprzedził nawet Warszawę. Z kolei fakt, że przewoźnikami są firmy prywatne sprawia, że na ulicach miasta jeżdżą coraz nowsze i wygodniejsze autobusy. W imieniu swoim i prezydenta Jerzego Wilka zapewniam, że władze Elbląga będą nadal stawiały na rozwój transportu zbiorowego w mieście. To dlatego zdecydowaliśmy na obniżenie cen biletów, aby zachęcić ludzi do korzystania z autobusów i tramwajów. W dalszej perspektywie marzy nam się wprowadzenie linii tramwajowej w ul. Fromborską i Królewiecką do ul. Marymonckiej oraz w al. Odrodzenia. I będziemy zabiegali o zdobycie środków na ten cel. Ubolewamy przy tym, że przy remoncie drogi 504 nasi poprzednicy zrezygnowali  z planów wprowadzenia linii tramwajowej w ul. 12 Lutego. - mówił Hajdukowski.

45 lat temu po raz pierwszy jechałem tramwajem właśnie w Elblągu

- 20 lat temu zapoczątkowano proces tworzenia spółek miejskich. To nie był proces łatwy, jednak jak dokonamy analizy tego procesu, to przekonamy się, że misja także ta społeczna została spełniona. Dajecie państwo najwyższą jakość usług. - Właśnie tutaj w Elblągu, 45-lat temu po raz pierwszy jechałem tramwajem. To jak się rozwinęliście to ewenement w skali kraju - wskazywał wojewoda Marian Podziewski.