Ważny film. Dziękujemy za norweską solidarność

W niedzielę Telewizja Elbląska wyemituje film dokumentalny „Dziękujemy za solidarność”. Jest to opowieść o solidarności ludzkich serc, która zrodziła się w 1981 roku w norweskim Stavanger.

Mieszkańcy tego miasta przez 10 lat prowadzili pomoc charytatywną dla mieszkańców Elbląga. Wysłano łącznie 165 wielkich ciężarówek z darami. Norwegowie przyjęli i osiedlili wiele rodzin opozycjonistów, szczególnie represjonowanych przez władze PRL. Dziś w Stavanger i okolicach mieszka i pracuje tysiące Polaków. Stavanger jest bowiem stolicą norweskiego przemysłu naftowego. Działające tam Towarzystwo Polsko-Norweskie promuje polską kulturę i zabiega o nawiązanie kontaktów z Elblągiem.

W filmie o wydarzeniach historycznych opowiadają m.in: sędzia Olav Trygveson Laake – za wybitne zasługi w niesieniu pomocy humanitarnej Polakom w czasie stanu wojennego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medalem Wdzięczności oraz Ryszard Kalinowski, prezes  Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Stavanger, w sierpniu 1980 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Elblągu, laureat konkursu „Wybitny Polak”. W Telewizji Elbląskiej film pokazany zostanie w niedzielę, 16 grudnia wielokrotnie co godzinę. Będzie też do obejrzenia w internecie na stronie www.tv.elblag.pl