W sprawie ożywienia Grzechotek

Prezydent Grzegorz Nowaczyk zabiega o to, by na przejściu granicznym w Grzechotkach odprawiać można było towary spożywcze. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom firm, zarówno polskich jak i rosyjskich zainteresowanych transportem żywności do i z Obwodu Kaliningradzkiego.

- Jestem już po konsultacjach z granicznym inspektorem sanitarnym w Elblągu, panią Anną Zarecz. Uzyskałem zapewnienie, że Graniczna Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna jest przygotowana do przeprowadzania kontroli sanitarnych – powiedział Grzegorz Nowaczyk.
Prezydent wnioskować będzie zatem u minister zdrowia Ewy Kopacz o nowelizację rozporządzenia z roku 2007 i wpisanie do wykazu przejść granicznych uprawnionych do odpraw towarów spożywczych również Grzechotki.
W Elblągu działają Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, Oddział Badania Żywności i Przedmiotów Użytku, które mogą wykonywać badania pobranych próbek.
Terminal przeładunkowo-składowy na przejściu w Grzechotkach jest nowoczesny i odpowiednio wyposażony.
- Będę więc przekonywał minister Kopacz, że nowelizacja rozporządzenia wpłynie pozytywnie na region, funkcjonowanie firm, zwiększy efektywność granicznej kontroli sanitarnej przewożonej żywności z państw, które nie należą do Unii. – dodał prezydent Elbląga.