Logo Miasta Elbląg

IV Elbląski Festiwal Organowy zaprasza

etk

W sobotę 30 maja zapraszamy do Jegłownika, gdzie w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odbędzie trzeci już koncert organowy i to z wyjątkowymi artystkami młodego pokolenia. Początek koncertu o godz. 16:00. Wstęp wolny. 

Weronika Karolczuk (ur. 2001, w Krakowie) – organistka i klawesynistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois (praca magisterska nt. Organy firmy Orgelbauanstalt A. Terletzki, Inh. Ed. Wittek, Elbing na terenie dzisiejszego Gdańska, promotor – Krzysztof Urbaniak, 2025). Kontynuuje naukę w macierzystej uczelni w klasie klawesynu dr. hab. Aleksandra Mocka. W latach 2025/2026 w ramach stypendium Erasmus+ studiowała w PSPBB we Francji w klasie Eloya Orzaiza Galarzy (klawesyn, Boulogne-Billancourt) oraz w klasie Jean-Christophe’a Revela (organy historyczne, Paryż).

Uczestniczyła w licznych kursach interpretacji oraz improwizacji organowej prowadzonych przez wybitnych artystów, m.in. Pietera van Dijka, Karola Mossakowskiego, Filipa Presseisena. Swoje umiejętności klawesynowe rozwijała na kursach mistrzowskich u takich pedagogów, jak Diego Ares, Krzysztof Garstka, Élisabeth Joyé, Bernhard Klapprott czy Nicholas Parle.

Zainteresowania artystki oscylują wokół zagadnienia budowy, rekonstrukcji i konserwacji organów historycznych, co wyraża się m.in. w trwającej od 2020 r. współpracy z z firmą organmistrzowską SLJ Budowa Organów Szymona Lecha Januszkiewicza z Pruszcza Gdańskiego. Brała udział m.in. w konserwacji organów Otto Heinrichsdorffa z 1910 r. w kaplicy św. Anny w Gdańsku (2021, 2022), rekonstrukcji instrumentu Jana Głowińskiego z 1679 r. w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu (2023), odbudowie rekonstrukcyjnej renesansowych organów w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu (2024), a także przy remoncie organów z 1620 r. w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym (2025) oraz organów firmy Rieger z 1890 r. w klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu (2025, 2026).

Towarzyszyć jej będzie tegoroczna maturzystka i absolwentka ZPSM im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu Antonina Wiśniewska, uczennica klasy śpiewu solowego mgr Magdaleny Poronin. Mimo młodego wieku dała się poznać elbląskiej publiczności biorąc udział w cyklu koncertów sakralnych w towarzystwie profesjonalnych wykonawców, koncertach, na których wykonywane było "Requiem" W.A. Mozarta, wieczorach pasyjnych, na których wykonywane było "Stabat Mater" G.B. Pergolesiego oraz licznych ogólnopolskich konkursach wokalnych.

Swoją przyszłość chce wiązać z muzyką klasyczną, czego kolejnym krokiem będą studia na Akademii Muzycznej na kierunku wokalno-aktorskim.

W koncercie usłyszymy kompozycje m.in. J.S. Bacha czy F. Liszta

IV Elbląski Festiwal Organowy odbywa się pod Patronatem Honorowym Jego Ekscelencji ks bpa. dra. Wojciecha Skibickiego Biskupa Elbląskiego, Pana dra. Michała Missana Prezydenta Elbląga oraz Pana Marcina Ślęzaka Wójta Gminy Gronowo Elbląskie.                                                                                                  

Antonina_Wisniewska_cz-b_02 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
wydarzenia