KOMU PRZYSŁUGUJE
Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
Przez obywatela Ukrainy rozumie się także nieposiadającego obywatelstwa ukraińskiego małżonka obywatela Ukrainy, o ile przybył on na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa i nie jest obywatelem polskim ani obywatelem innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Świadczenie przysługuje tylko w przypadku, gdy wnioskujący nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.
GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK
1) osobiście w siedzibie Departamentu Świadczeń Rodzinnych przy ul. Jaśminowej 11
2) korespondencyjnie na adres:
Departament Świadczeń Rodzinnych
ul. Jaśminowa 11
82-300 Elbląg
3) elektronicznie przez ePUAP (jako pismo ogólne do urzędu)
OKRES PRZYZNANIA
Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku, za okres faktycznego zapewnienia, na własny koszt, zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, jednak nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest wypłacane z dołu.
Gmina może przedłużyć okres wypłaty świadczenia na okres dłuższy niż 120 dni w przypadku zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelowi Ukrainy, który:
1) posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
2) posiada dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności;
3) ukończył 60 rok życia (kobiety) albo 65 rok życia (mężczyźni);
4) jest kobietą w ciąży lub osobą wychowującą dziecko do 12 miesiąca życia;
5) samotnie sprawuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opiekę nad trojgiem i więcej dzieci;
6) jest małoletnim wymienionym w art. 25a ust. 1 ustawy, tj. małoletni obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki osoby sprawującej faktyczną pieczę nad nim, oraz małoletni obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przed przybyciem był umieszczony w pieczy zastępczej na terytorium Ukrainy.
Świadczenie pieniężne, o którym mowa powyżej:
1) pkt 1 i 2 – przysługuje za osobę niepełnosprawną, za osobę sprawującą nad nią opiekę i za każde małoletnie dziecko tych osób;
2) pkt 4 – przysługuje za kobietę w ciąży i za każde jej małoletnie dziecko lub za opiekuna wychowującego dziecko do 12 miesiąca życia i za wszystkie jego małoletnie dzieci;
3) pkt 5 – przysługuje za opiekuna i za każde małoletnie dziecko;
pkt 6 – przysługuje za małoletniego, za opiekuna tymczasowego ustanowionego
dla małoletniego oraz za wszystkie małoletnie dzieci opiekuna tymczasowego.
WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA
40 zł za osobę dziennie.
Wojewoda może podwyższyć kwotę świadczenia w przypadku:
1) zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed dniem wejścia w życie ustawy;
2) gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
TERMIN ZŁOŻENIA WNIOSKU |
OKRES ZAKWATEROWNIA |
do dnia 15 lipca 2022 r. |
do dnia 29 kwietnia 2022 r. (dotyczy podmiotów, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL, w tym przypadku wnioskodawca może podać zamiast numeru PESEL, inny dokument potwierdzający tożsamość obywatela Ukrainy, np. numer paszportu) |
do dnia 31 lipca 2022 r. |
do dnia 30 czerwca 2022 r. |
miesiąc od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem |
od 1 lipca 2022 r. |
Wnioski złożone z uchybieniem tych terminów pozostawia się bez rozpoznania.
WNIOSEK DO POBRANIA
Wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy
Karta osoby przyjętej do zakwaterowania
Informacja do weryfikacji wniosku
Podstawa prawna:
1) art. 13 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w zawiązku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U z 2022 r., poz. 583 z późn. zm.)
2) rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi (Dz. U z 2022 r., poz. 608, z późn. zm.)
3) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 maja 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 1020, z późn. zm.)
KOMU PRZYSŁUGUJE
Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w zawiązku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przez obywatela Ukrainy rozumie się także nieposiadającego obywatelstwa ukraińskiego małżonka obywatela Ukrainy, o ile przybył on na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa i nie jest obywatelem polskim.
Świadczenie przysługuje tylko w przypadku, gdy wnioskujący nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.
GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK
1) osobiście w siedzibie Departamentu Świadczeń Rodzinnych przy ul. Jaśminowej 11
2) korespondencyjnie na adres:
Departament Świadczeń Rodzinnych
ul. Jaśminowa 11
82-300 Elbląg
3) elektronicznie przez ePUAP (jako pismo ogólne do urzędu)
OKRES PRZYZNANIA
Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku, za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 120 dni i jest wypłacane z dołu. Jeśli dana osoba zamierza jeszcze przez jakiś czas gościć uchodźców lub użyczać im swoje mieszkanie, nie powinna od razy składać wniosku, tylko z tym poczekać.
W przypadku grupy podmiotów okres wypłaty świadczenia może zostać przedłużony przez wojewodę z urzędu. Zgoda jest publikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej urzędu wojewódzkiego i zawiera termin przedłużenia wypłaty świadczenia, określenie grupy podmiotów oraz uzasadnienie.
WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA
40 zł za osobę dziennie.
Wojewoda może podwyższyć kwotę świadczenia w przypadku:
1) zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed dniem wejścia w życie ustawy;
2) gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.