Elbląska Gala Sportu

Elbląska Gala Sportu

Elbląska Gala Sportu
Znamy laureatów sportowych nagród Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego za rok 2015. Najlepsi sportowcy wyróżnieni zostali podczas wczorajszej Elbląskiej Gali Sportu, która odbyła się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.
Miniony rok był bardzo udany dla sportu elbląskiego. Zawodnicy elbląskich klubów zdobyli w sumie 95 medali imprez rangi Mistrzostw Polski, organizowanych przez polskie związki sportowe. Elbląskie kluby w 2015 roku zdobyły w sumie 1192 punkty w Ogólnopolskim Systemie Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży, co dało 2 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim i 21 miejsce w skali całego kraju.  W ubiegłym roku nasze miasto gościło również kilka znaczących imprez sportowych, rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wczorajsza uroczystość była więc okazją do podsumowania osiągnięć elbląskich sportowców, najważniejszych wydarzeń, a także do podziękowania trenerom, działaczom i sponsorom elbląskiego sportu.


- „Chcę dziś pogratulować i podziękować wszystkim sportowcom, trenerom, działaczom i sponsorom za ich wyniki, ciężką pracę i zaangażowanie. Samorząd elbląski wspiera zarówno sport młodzieżowy, jak i seniorski. Na ten cel w różnych formach przeznaczamy ponad 20 mln zł.  Wspieramy działalność stowarzyszeń i klubów sportowych, przeznaczamy środki na stypendia i organizację imprez sportowych oraz na utrzymanie infrastruktury sportowej. W ubiegłym roku zakończyła się budowa rozpoczętego jeszcze w poprzedniej kadencji Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka. W tym roku ponad kilkanaście milionów złotych przeznaczone zostanie na kolejne inwestycje sportowe, w tym między innymi budowę toru wrotkarsko – łyżwiarskiego, Orlika lekkoatletycznego przy SP 15, czy przebudowę obiektów piłkarskich przy ul. Agrykola 8. Zamierzamy na ten cel pozyskać fundusze z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Korzystając dziś z obecności Pana Marszałka Gustawa Marka Brzezina chciałbym również podziękować za wsparcie naszych projektów sportowych. Nie ukrywam, że liczymy na kolejne” – mówił podczas Gali Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Nagrody Prezydenta Elbląga za osiągnięcia sportowe w 2015 roku otrzymało 16 zawodników: Piotr Majewski – judoka UKS Tomita, Katarzyna Wanatowska – judoczka MKS Truso, Adrian Durma i Artur Zieliński – kick-bokserzy Elbląskiego Klubu Karate, Marcin Śnitko – bokser KSW Tygrys, Dawid Michelus i Karolina Miętka - bokserzy UKS Kontra, Patrycja Grześkowiak – zawodniczka karate w MSMSW Andrex, Julian Falkowski – ciężarowiec LUKS Meyer, Marcin Bachanek – łyżwiarz szybki UKS Viking, Weronika Surowiec i Kamila Stormowska - short-trackowcy KS Orzeł, Adrian Wielgat, Sebastian Kłosiński i Michał Domański - łyżwiarze szybcy KS Orzeł oraz Igor Janik – szachista KSz Start.

Sukcesy sportowe nie byłyby możliwe bez pełnego pasji zaangażowania, ogromnej wiedzy oraz umiejętności trenerów. Prezydent nagrodził 10 elbląskich trenerów. W gronie tym znaleźli się: Tomasz Gadaj – trener judoków MKS Truso, Piotr Lichociński – trener kick-boxingu w Elbląskim Klubie Karate, Paweł Drzewiecki – trener bokserów KSW Tygrys, Kamil Stemplewski – trener bokserów UKS Kontra, Jan Zamojcin – trener karateków MSMSW Andrex, Grzegorz Rajkowski – trener podnoszenia ciężarów w LUKS Meyer, Ryszard Białkowski – trener łyżwiarstwa szybkiego w UKS Viking, Ireneusz Borowiecki – trener short-tracku w KS Orzeł, Roman Rycke – trener łyżwiarzy szybkich KS Orzeł oraz Andrzej Jewniewicz – trener siatkarek KS Orzeł.

Podczas gali wręczono także wyróżnienia Prezydenta Elbląga za osiągnięcia sportowe w 2015 roku. Otrzymali je: Rafał Cebula i Sebastian Makowski – judocy UKS Olimpia Judo, Arkadiusz Cieślak i Kacper Słowikowski – judocy MKS Truso, Patrycja Gerka i Patryk Karbowski - bokserzy KSW Tygrys, Andrzej Wasilewski i Grzegorz Brynda - bokserzy UKS Kontra, Michał Zamojcin – karateka MSMSW AK Andrex, Paweł Ostrowski – wrotkarz UKS Viking, Damian Pawelec – piłkarz ręczny MKS Truso, pływak długodystansowy Sebastian Karaś, triathloniści Robert Karaś i Krzysztof Kluge, Wyróżniono także elbląskie kluby, w tym: formację taneczną Lotos Jantar, formację Cheerleaders Cadmans, drużynę piłki siatkowej na siedząco i siatkówki plażowej na stojąco IKS Atak.

Wyróznienia specjalne za świetne wyniki sportowe, a także za promocję aktywności fizycznej oraz organizację imprez sportowych otrzymała: drużyna piłkarek ręcznych EKS Start, UKS Olimpia Judo, KS Elbląskie Włóczy-kije, UKP Jedynka, a także dwoje uznanych sportowców, którzy pochodzą z Elbląga i tutaj rozpoczynali swoją przygodę ze sportem . Są to siatkarka Joanna Wołosz i koszykarz Przemysław Zamojski.

Tradycyjnie już podczas  Gali Sportu odbyło się również  rozstrzygnięcie plebiscytu, na najpopularniejszego  sportowca rozgrywek amatorskich w 2015 roku organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W głosowaniu, które odbywało się na łamach Elbląskiego Dziennika Internetowego info.elblag.pl, Telewizji Elbląskiej i Dziennika Elbląskiego, poznaliśmy czołową dziesiątkę plebiscytu oraz jego zwycięzcę. Został nim Jakub Czyżak, zawodnik Piłkarskiej Elbląskiej Ligi Amatorów HYDROBUD.

- "Walczyłem o głosy głównie na Facebooku, przypominałem znajomym, że jest plebiscyt i przyznam, iż odzew był pozytywny, bo nawet znajomi sprzed lat odzywali się i oddawali na mnie głosy za co im bardzo dziękuję - twierdzi Jakub Czyżak, zwycięzca plebiscytu. - Kilka cennych uwag otrzymałem także od Radka Prusaka, który nominowany był w roku ubiegłym, do tego pomógł fakt, że gram w dwóch zespołach Metroteście oraz Lambadzie i to wszystko złożyło się na ilość oddanych na mnie głosów. Wyniki były publikowane raz na tydzień i pokazywały, że walka była bardzo zacięta. Na początku byłem pierwszy, później spadłem nawet na trzecie miejsce, ale ostatecznie udało się wygrać.  Cieszę się, że w Elblągu możemy w takich rozgrywkach uczestniczyć. Z roku na rok uczestniczy w  nich coraz więcej drużyn, podnosi się także poziom organizacyjny ligi".   


Dziesiątka najpopularniejszych sportowców rozgrywek amatorskich w 2015 r.
1. Jakub Czyżak - Piłkarska Elbląska Liga Amatorów HYDROBUD
2. Janina Banach - Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację
3. Jakub Typański - Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację
4. Sylwester Gliniecki - Grand Prix Elbląga w Tenisie Stołowym
5. Ewa Dębogórska - Grand Prix Elbląga w Badmintonie
6. Łukasz Nejdrowski - Awangarda Volley Liga
7. Piotr Kołecki - Piłkarska Elbląska Liga Amatorów HYDROBUD
8. Agnieszka Jodko - Awangarda Volley Liga
9. Zbigniew Ciężkowski - Piłkarska Elbląska Liga Amatorów HYDROBUD
10. Dominik Karpiński - Nati Basket Liga

Wczorajszą Galę uświetniły występy taneczne zespołu rytmicznego oraz koncert zespołu wokalno-instrumentalnego w wykonaniu  uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Galeria zdjęć