25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

W sobotę w Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie z okazji 25-lecia współpracy Elbląga i Tarnopola. Uczestniczył w nim Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Łew  Zacharczyszyn, przedstawiciele Tarnopola z Przewodniczącym Rady Miejskiej - Panem Wiktorem Szumadą na czele, oraz mieszkańcy naszego miasta, w tym głównie elblążanie pochodzenia ukraińskiego.

- „Tarnopol to jedno z miast, z którym współpracujemy bardzo ściśle. Przez 25 lat ta współpraca bardzo się rozwinęła i co ważne dotyczy nie tylko samorządów, ale przede wszystkim mieszkańców naszych miast. W miniony weekend miałem przyjemność uczestniczyć w Dniach Tarnopola, podczas których podsumowany został obchodzony Rok Elbląga w Tarnopolu. Z tej okazji w tarnopolskiej Galerii Związku Artystów Ukrainy otwarta została wystawa, której organizatorem było Centrum Sztuki Galeria EL oraz Biuro Prezydenta Miasta. Podczas święta miasta zaprezentował się także zespół „Szalone” z Młodzieżowego Domu Kultury. Mam nadzieję, że nasze kontakty nadal będą się rozwijały. Z okazji jubileuszu złożyłem wniosek do Rady Miejskiej, aby rondo przy ul. Konopnickiej nosiło nazwę Tarnopol. Uchwała w tej sprawie podjęta zostanie na wrześniowej sesji” – mówił podczas spotkania Prezydent Witold Wróblewski.

- „Od wielu lat Elbląg i Tarnopol prowadząc współpracę partnerska znajdują różne formy działań. Współpraca między miastami to nie tylko oficjalne wizyty, ale kontakty ludzi – sportowców, samorządowców, twórców. Tarnopol chętnie korzysta z doświadczeń samorządowych Elbląga i jego pozytywnych rezultatów związanych z zarządzaniem miasta, gospodarką komunalną" – podkreślał Wiktor Szumada – Sekretarz Tarnopolskiej Rady Miejskiej.

- „Mieszkający w Elblągu Ukraińcy dobrze czują się w tym mieście. Ukraińska społeczność Elbląga nie zamyka się tylko w swoim kręgu, ale stara się aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. Współpraca Elbląga i Tarnopola stanowi dobry, może nawet wzorcowy model polsko-ukraińskiej współpracy samorządowej.Najważniejsze jest wzajemne poznawanie siebie, swojej kultury i tradycji i pokonywanie barier, jak również uprzedzeń” – zaznaczył Łew Zacharczyszyn – Konsul, Kierownik Konsulatu Ukrainy w Gdańsku.

Spotkanie podsumowujące dotychczasową współpracę Elbląga i Tarnopola uświetniły występy zespołów: HARAZD z Pieniężna, Szalone Małolaty z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu i Słoneczko z Tarnopola.
Uczestnicy spotkania mogli również posmakować  tradycyjnego pieczywa ukraińskiego. Degustację przygotował Związek Ukraińców w Polsce- Oddział w Elblągu.

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola

25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola - 25-lecie współpracy Elbląga i Tarnopola