BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY

BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY

BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY - BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY
Musiało minąć około 40 milionów lat, zanim z żywicy powstał bursztyn zwany sukcynitem. Bursztyn jest szczególnie związany z rejonem nadbałtyckim, również ze względu na występowanie złóż surowca na tym obszarze. Ten kamień od zarania wieków fascynuje swoją kolorystyką, kształtem oraz nieprawdopodobną różnorodnością.

Dla zwykłych ludzi bursztyn stanowi piękną pamiątkę z wakacji nad morzem lub też wyszukaną ozdobę, zaś dla paleontologów jest kopalnią wiedzy dotyczącej wymarłej flory i fauny. Od czasów najdawniejszych bursztyn odgrywał ważną rolę handlową i kulturową na terenie Europy, przez którą przebiegały tzw. „szlaki bursztynowe”. Bursztyn zwany również jantarem był środkiem płatniczym, materiałem służącym do wyrobów figurek, amuletów, biżuterii a także wykorzystywany w medycynie i magii.

 

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Elbląga oraz turystów w terminie 1 czerwca – 30 września br. do Ratusza Staromiejskiego na prezentację wystawy pn. „Bursztyn – złoto północy”, na którą składają się dwie ekspozycje.


Pierwsza to wystawa fotografii Eryka Popkiewicza  zatytułowana „Poławiacze bursztynu”, wykonana w Mikoszewie w 2008 roku a pochodząca ze zbiorów Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


Drugą stanowią prace bursztynników Małgorzaty Stawniak i Piotra Sobaczyńskiego z Krynicy Morskiej, którzy bursztynnictwem zajmują się od 2002 roku. W szklanych gablotach zaprezentujemy Państwu wyjątkowe eksponaty wykonane z  naturalnego bursztynu łączonego ze szlachetnym, kilkusetletnim czarnym dębem, czy rogami daniela. Należy podkreślić, iż artyści Małgorzata Stawniak i Piotr Sobaczyński są prekursorami nowego trendu w biżuterii bursztynowej. Doczekali się wielu naśladowców już nie tylko w Polsce ale również za granicą,  m.in. na Litwie, w Stanach Zjednoczonych, czy w Kanadzie.


Zachęcamy Państwa do obejrzenia połączonych ekspozycji, które stanowią unikatową wystawę dostarczającą nie tylko cenną wiedzę na temat pozyskiwania (poławiania) bursztynu ale również uwrażliwiają na piękno oraz różnorodność form i barw bursztynu, użytego przez mistrzów bursztynowego rękodzieła.

- Miejsce wystawy: Ratusz Staromiejski w Elblągu, ul. Stary Rynek 25.
- Termin i godziny otwarcia: 01.06-30.09.16 br. w godz. otwarcia Ratusza Staromiejskiego (7.30-20.00).
- Wstęp wolny!

BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY

BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY - BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY

BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY

BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY - BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY

BURSZTYN – ZŁOTO PÓŁNOCY