Jak bezpiecznie spędzić Sylewstra?

W związku ze zbliżającym się Sylwestrem, Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zwraca się z apelem o bezpieczne spędzenie tej wyjątkowej nocy.
Organizowana na terenie Starego Miasta „Elbląska Noc Sylwestrowa 2015” jest imprezą masową, byśmy wszyscy mogli cieszyć się dobrą zabawą powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- na teren imprezy masowej nie wolno wnosić alkoholu oraz sztucznych ogni, petard, rac
i podobnych artykułów, będzie to szczegółowo kontrolowane przez odpowiednie służby,
- zachęcamy do korzystania ze środków komunikacji miejskiej, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu zorganizował specjalne kursy tramwajów:
    godz. 23 15 z pętli Ogólna, przez ulicę Płk Dąbka do Placu Słowiańskiego
    godz. 23 15 z pętli Druska do Placu Słowiańskiego
oraz powrotne:
    godz. 00 35 z placu Słowiańskiego, w kierunku pętli Ogólna (przez Płk Dąbka)
    godz. 00 35 z placu Słowiańskiego, w kierunku pętli Druska.
na stronie internetowej Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu sp. z o.o. znajdziemy niezbędne, szczegółowe  informacje,
- jeśli w celu dotarcia na imprezę musimy wykorzystać pojazd prywatny, pamiętajmy żeby postarać się zaparkować go w pewnym oddaleniu (np. tzw. „placu cyrkowym” przy ul. Warszawska) i przespacerować się. Pojazdy zaparkowane w bezpośredniej bliskości imprezy mogą być narażone na przypadkowe uszkodzenia,
- należy też pamiętać że Stare Miasto jest strefą zamieszkania, w której to strefie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem oraz obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Zmiany w organizacji ruchu
Na części ulic Starego Miasta nastąpi w dniu 31.12.2015 r. zmiana organizacji ruchu. Odcinek ul. Wybrzeże Gdańskie skąd odpalane będą sztuczne ognie zostanie czasowo wyłączony z ruchu od godziny 12.00 do godziny 1.00 dnia 01.01.2016 r.  Natomiast od godziny 21.30 do godziny 1.30 dnia 01.01.2016 r.  zostaną wyłączone z ruchu kołowego
ul. Rybacka - Kowalska, Mostowa. Ulica Rzeźnicka zostanie oznakowana jako droga bez przejazdu i na końcu wygrodzona zapora drogową. Uprasza się kierowców o wcześniejsze przeparkowanie pojazdów, przez co można uniknąć przypadkowych ich uszkodzeń i stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu wynikającego z oznakowania.

Jednocześnie przypominamy, żeby zachować szczególną ostrożność przy odpalaniu „fajerwerków”. Pamiętajmy, żeby używać tylko wyrobów z atestem, pochodzących z wiarygodnych źródeł i nie odpalać sztucznych ogni bez zapoznania się z instrukcją. Sztuczne ognie w „nieodpowiedzialnych rękach” stwarzają zagrożenie, nie powinny ich odpalać osoby pod wpływem alkoholu ani dzieci. Należy pamiętać, że sztucznych ogni nie wolno używać w pomieszczeniach, na balkonach ani w bliskim otoczeniu zabudowań, pojazdów oraz osób. Przypominamy mieszkańcom, że odpalanie fajerwerków w inne dni niż Sylwester i Nowy Rok jest zabronione.  Miejmy na uwadze osoby starsze i dzieci, którym głośne wybuchy mogą zwyczajnie przeszkadzać, a także nasze zwierzęta, u których odgłosy wystrzałów wywołują panikę. Zwierzętom można pomóc przetrwać ten okres poprzez podanie odpowiednich środków uspokajających, zachęcamy też do wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii w tym zakresie.

W planach Sylwestrowych należy też uwzględnić pogodę. Prognozowane są niskie temperatury powietrza ok. – 8 st. Celsjusza przy temperaturze odczuwalnej – 15 st. Celsjusza. Pamiętajmy o ciepłej, wielowarstwowej odzieży, czapce i rękawiczkach!  
Zachęcamy mieszkańców miasta do odpowiedzialnej zabawy.