ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE – maj 2020

ezp

Nasze pytania mają edukować i inspirować mieszkańców do drobnych działań, zmiany nawyków na bardziej proekologiczne oraz dawać proste recepty i świeże pomysły – a wszystko to w stosunku do istotnych ekologicznych dni w roku.

park

park - park

Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie czyli  24 maja. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem  tego właśnie  dnia w 1909r. powołano w północnej Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek. W Polsce mamy 23 parki narodowe, które zajmują 1% powierzchni naszej ojczyzny. Park narodowy jest  jedną z najwyższych  form ochrony przyrody na ściśle określonym obszarze, który według polskiego prawa nie powinien być mniejszy niż 10 km2, ochronie podlega  cała przyroda ożywiona i nieożywiona – zwierzęta, rośliny, grzyby, ekosystemy i ich wzajemne oddziaływania,  gleba, stosunki wodne i krajobraz. Od kilku lat toczą się rozmowy na temat utworzenia trzech nowych parków: Mazurskiego, Turnickiego oraz Jurajskiego. Obecnie na naszym kontynencie jest ponad 250 parków narodowych. Parki dostępne są w celach naukowych, edukacyjnych i turystycznych pod warunkiem, że działania te nie wpływają negatywnie na przyrodę.

Pytanie na maj brzmi: Jak nazywa się najmniejszy Park Narodowy w Polsce i jaka jest jego powierzchnia?

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem, adresem i nr telefonu kontaktowego do 31 maja 2020r. (godz. 23:59) [decyduje data wpływu przesyłki/emaila do Urzędu]:
• Listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie – Maj 2020)
• lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – Maj 2020 - imię i nazwisko)

Wylosowanego zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy na początku czerwca.
Zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy dużo zdrowia!

W ubiegłym miesiącu Zielone pytanie brzmiało: „Podaj 5 przykładów domowych sposobów na ochronę środowiska?”

Z pośród nadesłanych odpowiedzi wylosowano zwyciężczynię kwietniowej edycji – Panią Karolinę, która udzieliła prawidłowej odpowiedzi na powyższe pytanie.

Ponadto w Elbląskim Zielonym Pytaniu Junior – Kwiecień 2020 nagrodzono następujące dzieci, które nadesłały do nas swoje poprawnie rozwiązane krzyżówki jako pierwsze:
•    Zuzannę Torłap – Szkoła Podstawowa nr 25 w Elblągu
•    Zofię Dąbkowską – Przedszkole Niepubliczne WIKI w Elblągu
•    Krzysztofa Werkowskiego – Przedszkole Niepubliczne WIKI w Elblągu
•    Kornelię Orzoł – Szkoła Podstawowa nr 6 w Elblągu
•    Michała Werkowskiego – Szkoła Podstawowa nr 6 w Elblągu