Na rzecz seniorów

mops

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu, wspólnie z Komendą Miejską Policji w Elblągu, rozpoczyna kampanię społeczną dotyczącą zapobiegania przemocy wobec osób starszych.

Kampania ma na celu podnoszenie świadomości lokalnej społeczności na temat zjawiska przemocy wobec seniorów, którzy często nie zgłaszają tego zjawiska z obawy:
• o nie poradzenie sobie samemu
• o byciu złym rodzicem
• że to, co się stało, było ich winą
• o to, że jeśli komuś powiedzą, sprawa się tylko pogorszy
• o zabranie do domu pomocy społecznej

Osoby starsze są często zawstydzone, zwłaszcza gdy doświadczają przemocy ze strony członka rodziny. Mają także nadzieję, że stosowane wobec nich nadużycia są incydentalne i wkrótce się skończą. Bywa, że nie dopuszczają do świadomości, że to się im przytrafiło.

Pamiętajmy, iż osoby starsze są bardziej narażone na przemoc niż młodzi ludzie. Dlaczego? Ponieważ są bardziej bezbronne! Dlatego jeśli wiesz, ze osobie starszej dzieje się krzywda lub przemoc dotyczy także Ciebie skontaktuj się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nie zwlekaj, przyjdź lub zgłoś telefonicznie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu ul. Winna 9 w Elblągu
tel. 55 625-61-00  sekretariat
tel. 55 625-61-08  Zespół Interwencji Kryzysowej
 
Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu ponownie ostrzega osoby starsze przed oszustami:

  • szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do osób podających się  za urzędników i przedstawicieli instytucji. Często oszuści „podszywają się” za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego, ZUS, Policji, Straży Miejskiej, monterów, pracowników służby zdrowia
  • często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny: wnuczka, siostrzeńca
  • oszuści mogą dzwonić lub odwiedzać osoby starsze w domu namawiając do skorzystania z najnowszych promocji lub ofert, zakupu towarów, zaciągnięcia pożyczki, podsuwają do podpisania umowy lub wysyłają je kurierem nie zostawiając kopii
  • należy być ostrożnym w podejmowaniu decyzji wspólnego zamieszkania, jeśli osoby  oferują ci pomoc, opiekę w zamian za mieszkanie.

W związku z realizacją kampanii Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu ogłasił konkurs.
karta-mops-elblag.pdf
regulamin-mops-elblag.pdf
sprawozdanie-mops-elblag.pdf

Konkurs objął patronatem Witold Wróblewski prezydenta Elbląga.