ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE – Październik 2018

ezp

Jak co miesiąc zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie! Nasze pytania mają edukować i inspirować mieszkańców miasta do drobnych działań, zmiany nawyków na bardziej proekologiczne, dawać proste recepty, świeże pomysły, inspirować do myślenia – a wszystko to w odniesieniu do ważnych ekologicznych dni w roku.

10 października obchodzimy Święto Drzewa które ma nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z  najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Święto Drzewa ma na świecie stary rodowód. Jego początki to 1872 rok, kiedy znawca i miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą, by 10 kwietnia kto może posadził drzewo (dla różnych krajów ta data jest ruchoma). „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”, przekonywał. Inicjatywa sadzenia drzew szybko się przyjęła i przerosła w Stanach w tradycję. Od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa święto jest obchodzone we wszystkich krajach członkowskich wspólnoty. Realizują je przede wszystkim stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i placówki edukacyjne.

Poza mierzalnymi i policzalnymi korzyściami, jedno zdrowe drzewo to przede wszystkim wspólne dobro, które towarzyszy nam co najmniej kilku pokoleniom, stając się obiektem wspomnień i ważnym czynnikiem budowania tożsamości lokalnej. Każdy znajdzie w pamięci takie, na które wspinał się w dzieciństwie, oglądał przez okno babci, czytał pod nim książki latem,  zbierał najlepsze kasztany czy samodzielnie posadził. Przekonani czy nie, dostajemy od nich tyle dobrodziejstw, że w Święto Drzewa, dołączmy do obchodów i posadź sadzonkę drzewa. Zainspirujmy kogoś z rodziny czy grona przyjaciół, żeby zrobili to samo.

Pytanie na wrzesień brzmi:
Jak brzmi hasło przewodnie tegorocznych obchodów Święta Drzewa i czym jest sylwoterapia?

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem, adresem i nr telefonu kontaktowego
do 31 października 2018 r. (godz. 23:59) [decyduje data wpływu przesyłki/emaila do Urzędu]:

•  Listownie na adres Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg
(z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie – Październik 2018)
• lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – Październik 2018 - imię i nazwisko)

Wylosowanego zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy na początku listopada. Zapraszamy do udziału w konkursie!

W ubiegłym miesiącu Zielone pytanie było następujące: Kto i w którym roku zainicjował akcję „Sprzątanie Świata” w Polsce ? Z pośród nadesłanych odpowiedzi wylosowano zwycięzcę wrześniowej edycji – Panią Agnieszkę, która udzieliła prawidłowej odpowiedzi: Akcję sprzątanie świata w Polsce zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz w roku 1994.

Ponadto w konkursie plastycznym pn. ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE Junior we wrześniu, którego tematem było hasło przewodnie tegorocznej akcji Sprzątanie Świata było – „Akcja segregacja – 2x więcej, 2x czyściej”, wyróżniono następujące prace uczniów:

•    w kategorii przedszkola:

Zwycięzca: Magdalena Grzemińska, Przedszkole Nr 24praca

praca - praca


Wyróżnienia: Ola Stefaniak, Przedszkole Nr 14
praca
praca - praca•    w kategorii szkoły podstawowe/gimnazja

Zwycięzca: Hanna Szilling, Kl. 1b, Szkoła Podstawowa Nr 9
praca
praca - pracaWyróżnienia: Oliwia Krempa, Kl. 3c, Gimnazjum Nr 6
praca
praca - praca

Dziękujemy za odpowiedzi i przesłane prace. Gratulujemy!
Upominki znajdują się do odbioru w Referacie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu – pok. 242.