ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE – CZERWIEC 2018

ezp

Ostatni raz przed przerwą wakacyjną, zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie! To prosta forma, która zachęca do poszerzania swojej wiedzy ekologicznej.

5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska powinien trwać przez cały rok. Na razie ma swój jeden dzień w kalendarzu, kiedy inicjatywa na rzecz naszej planety jest obchodzona w ponad 100 krajach świata. Tego dnia przypomnienie o głównych problemach ekologicznych i poszukiwanie ich rozwiązań staje się sprawą wspólną. Od 5 czerwca każdy może przyłączyć się do obchodów na własną rękę. Zrewidować codzienne nawyki, sprawdzić, co można zrobić dla najbliższego otoczenia, bo sposób, w jaki korzystamy z naszej planety, zostawia ślad ekologiczny.

Pytanie na czerwiec brzmi: „Co to jest ślad ekologiczny ?”

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem, adresem i nr telefonu kontaktowego
do 30 czerwca 2018r. (godz. 23:59) [decyduje data wpływu przesyłki/emaila do Urzędu]:
• Listownie na adres Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg
(z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie – Czerwiec 2018)
• lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – Czerwiec 2018 - imię i nazwisko)

Wylosowanego zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy 5 lipca. Zapraszamy do udziału w konkursie!

Zielone pytanie w maju brzmiało następująco: „Co to jest propolis pszczeli? Jak odróżnić pszczołę od osy? – wymień co najmniej 3 cechy”

Laureatem konkursu została Pani Magda M. Poniżej prezentujemy poprawne odpowiedzi:
Propolis pszczeli to inaczej kit pszczeli czyli substancja powstała z żywic roślinnych zebranych przez pszczoły z pąków młodych pędów drzew i roślin zielonych. Pszczołom kit służy głównie jako materiał uszczelniający i dezynfekujący

Cechy pozwalające odróżnić pszczołę od osy:
• Wielkość – pszczoły (robotnice) są nieco mniejsze od os, osiągają 12-15 mm długości, podczas gdy osa nawet 25 mm.
• Budowa ciała – u os dobrze widoczne jest przewężenie między tułowiem i odwłokiem, stąd zresztą powiedzenie „talia osy”. Pszczoły są bardziej krępe, nie widać wyraźnie przewężenia.
• Ubarwienie – osy odznaczają się intensywnymi kolorami: charakterystycznymi żółto-czarnymi pasami. Pszczoła jest ciemniejsza, jej ubarwienie jest rude, brązowe. W przeciwieństwie do osy, jest pokryta delikatnymi włoskami na ciele.
• Zachowanie – pszczoły są spokojne, łagodne, nie atakują bez wyraźnego czynnika drażniącego. Wiele dzikich pszczół samotnic unika wręcz kontaktu z człowiekiem. Osa z kolei jest agresywna, nie boi się człowieka.
• Żądlenie – osa nie wstrzykuje od razu całego jadu, może też wyciągnąć żądło i nie ginie po użądleniu. Żądło pszczoły wyposażone jest w niewielkie haczyki, które w przypadku użądlenia człowieka – wbijają się w skórę. Pszczoła wyciągając je, wyszarpuje sobie część wnętrzności, w związku z czym ginie. Jad pszczeli wykorzystywany jest jednak w niektórych dziedzinach lecznictwa naturalnego, gdyż według badań w niewielkich stężeniach może być pomocny.

Ponadto w konkursie plastycznym dla placówek szkolnych i szkolno-wychowawczych zainteresowanych ekologią, tematyka majowych prac brzmiała: „Pszczoła moim przyjacielem ...”

Poniżej przedstawiamy wyróżnione prace uczniów.

Zwycięzca: Magda Paszkiewicz SP 21
zwycięzca - magda

zwycięzca - magda - zwycięzca - magda


Wyróżnienie: Helena Kubera SP 6
wyróżnienie - helena
wyróżnienie - helena - wyróżnienie - helena


Wyróżnienie: Kamila Ołdakowska SP 9
wyróżnienie - kamila
wyróżnienie - kamila - wyróżnienie - kamila

Dziękujemy za odpowiedzi i przesłane prace. Gratulujemy !
Upominki znajdują się do odbioru w Referacie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu – pok. 239.