Nadchodzi trudny okres dla bezdomnych

fot.

fot. - fot.

Jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych. Spadek temperatury powietrza, deszcz i śnieg często występujący w tym okresie dodatkowo nie pomaga im w przetrwaniu, a także radzeniu sobie z codziennością.

W tym czasie bezdomni przebywają w pustostanach, na klatkach schodowych, w piwnicach, na terenach ogródków działkowych czy w komórkach, a nawet pod gołym niebem rozgrzewając się dużą ilością alkoholu, co niestety może doprowadzić do utraty zdrowia i życia.

Strażnicy miejscy od 1 stycznia do 30 października br. przewieźli do pogotowia socjalnego i pozostawili do wytrzeźwienia 277 osób nietrzeźwych; 90% z nich to bezdomni. Ogólnie wszystkich interwencji w stosunku do osób bezdomnych było 363.

Straż Miejska wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej szczególnie w okresie jesienno – zimowym zwiększa kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych informując o instytucjach pomocowych, z których mogą skorzystać w razie potrzeby. Zdarzają się osoby, które naprawdę potrzebują i chcą pomocy, lecz znaczna większość bezdomnych ją odrzuca.

W przeszłości zdarzały się już ofiary chłodów, dlatego szczególnie zimą każda forma pomocy jest ważna. Jeśli znasz miejsca, w których przebywają bezdomni poinformuj straż miejską dzwoniąc pod numer alarmowy 986.


Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu

fot.

fot. - fot.

fot.

fot. - fot.

fot.

fot. - fot.

fot.

fot.