„Kierunek: Zdrowie”– seniorzy poznali tajniki wypiekania chleba

„Kierunek: Zdrowie”– seniorzy poznali tajniki wypiekania chleba

„Kierunek: Zdrowie”– seniorzy poznali tajniki wypiekania chleba - „Kierunek: Zdrowie”– seniorzy poznali tajniki wypiekania chleba
Za nami kolejne spotkanie w ramach kampanii prozdrowotnej dedykowanej grupie mieszkańców Elbląga 60+ pn. „Kierunek: Zdrowie”. Tym razem elbląscy seniorzy mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat wypiekania chleba i wpływu pieczywa na zdrowie.

Spotkanie z seniorami poprowadził znany w kraju i zagranicą specjalista - dr Józef Sadkiewicz z Zakładu Badawczego Przemysłu Piekarskiego w Bydgoszczy. Podczas wykładu elblążanie mogli między innymi tajniki zdrowego, tradycyjnego wypiekania chleba, różnice między ziarnami, mąkami i pieczywem, a także dowiedzieć się, jaki jest wpływ pieczywa na nasze zdrowie.


- „Chcę pokazać chleb w tej naturalnej, tradycyjnej formie, od której przemysł dzisiaj trochę uciekł. Zaczęliśmy za bardzo modyfikować niektóre rzeczy, a żywność przetworzona, jak wiadomo nie służy zdrowiu. Samo pieczenie nie jest trudne. Potrzeba tylko cierpliwości i serca. Bez tego nie ma tradycyjnego polskiego chleba” - podkreślał podczas zajęć dr Józef Sadkiewicz.


Uczestnicy spotkania otrzymali również receptury na chleb żytni i pszenny oraz mogli skosztować różnych rodzajów tradycyjnie wypiekanego pieczywa.  


Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Kierunek: Zdrowie” już w przyszłą środę – 22 lutego. Będzie ono poświęcone naturoterapii i oddziaływaniu ziół na organizm człowieka. Wykład poprowadzi Jerzy Ruczyński.

Jerzy Ruczyński swoją przygodę z ziołami zaczął  już od dzieciństwa,  gdy pierwsze zbieranie ziół pokazała mu babcia i ciocia, które opowiadały o ich działaniu - jak stosować, gdzie zbierać i  jak szybko zioła potrafią ulżyć w cierpieniu. Swoją wiedzę poszerzał także pobierając nauki od samego Ojca Klimuszki. Pan Jerzy Ruczyński studiował  na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej, ukończył także szkolenia z zakresu towaroznawstwa zielarskiego, ziół  i astrologii w Warszawie oraz uzyskał dyplom mistrzowski w Katowicach z działu biomasażysty oraz anatomii człowieka. Od 1993 roku prowadzi sklep zielarski i gabinet usług paramedycznych.

Organizatorem kampanii prozdrowotnej „Kierunek: Zdrowie” jest Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, współorganizatorem Elbląska Rada Seniorów. Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

Zobacz szczegółowy harmonogram wszystkich spotkań wraz z tematami: HARMONOGRAM SPOTKAŃ KAMPANII "KIERUNEK: ZDROWIE"

Galeria zdjęć

„Kierunek: Zdrowie”– seniorzy poznali tajniki wypiekania chleba

„Kierunek: Zdrowie”– seniorzy poznali tajniki wypiekania chleba - „Kierunek: Zdrowie”– seniorzy poznali tajniki wypiekania chleba