„Kierunek: Zdrowie”– seniorzy poznali zasady zdrowego odżywiania

„Kierunek: Zdrowie”– seniorzy poznali zasady zdrowego odżywiania

Ruszyła kampania prozdrowotna dedykowana grupie mieszkańców Elbląga 60+ pn. „Kierunek: Zdrowie”. Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim odbyło się pierwsze z sześciu spotkań dla elbląskich seniorów, poświęcone zasadom zdrowego odżywiania.

 

„Kierunek: Zdrowie” to cykl bezpłatnych spotkań, dotyczący jednego tematu – zdrowego stylu życia seniorów. Żywienie, właściwa dieta, fitness, pokazy ćwiczeń, rehabilitacja ruchowa, to zagadnienia o których elbląscy seniorzy będą mogli dowiedzieć się od specjalistów z różnych dziedzin. Zajęcia odbywają się w Ratuszu Staromiejskim, w kolejne środy (do 15 marca), w godzinach od 16 do 18.

Pierwszy wykład poświęcony był zdrowiu na talerzu, nowej piramidzie żywieniowej i nawykom żywieniowym. Spotkanie przygotowali nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu. Podczas wykładu mgr. inż. Barbary Bukowskiej  seniorzy dowiedzieli się między innymi na co zwracać uwagę kupując ryby, kiełbasy, czy przetwory mleczne, a także jak ważne jest czytanie etykiet.
Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy spotkania mogli również posmakować zdrowych potraw. Galaretka z kwaśnego mleka, kisiel wieloowocowy,  ciasto buraczane, pulpety w jarzynach, chleb z ziołami, czy sałatki to tylko część przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych pod kierunkiem nauczyciela zawodu - Katarzyny Glinieckiej  zdrowego menu. Seniorzy otrzymali również przepisy na serwowane potrawy, aby mogli sobie je w domu przyrządzać samodzielnie.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Kierunek: Zdrowie” już w przyszłą środę – 15 lutego. Będzie ono poświęcone zdrowemu, tradycyjnemu wypiekaniu chleba, różnic między pieczywem, wpływem pieczywa na zdrowie oraz tradycjom wypiekania w Elblągu. Wykład poprowadzi znany w kraju i zagranicą specjalista - dr Józef Sadkiewicz z Zakładu Badawczego Przemysłu Piekarskiego w Bydgoszczy.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, współorganizatorem Elbląska Rada Seniorów. Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

Zobacz szczegółowy harmonogram wszystkich spotkań wraz z tematami: HARMONOGRAM SPOTKAŃ KAMPANII "KIERUNEK: ZDROWIE"

Galeria zdjęć