Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Bez samochodu, za to na rowerze

rowerem!

rowerem! - rowerem!


Przed nami Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), w ramach którego przygotowano dwa przedsięwzięcia, gdzie będzie można wykazać się aktywnością, zrezygnować z samochodu i docenić inne środki transportu, przede wszystkim rower. Przy okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu Miasto organizauje Elbląski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji 17 września br. w godzinach 11:00 – 13:00 odbędzie się przejazd rowerowy, w którym udział weźmie Jacek Boruszka wiceprezydent Elbląga. Zapraszamy!

Przejazd długości około 11 km zostanie przeprowadzony niżej wymienionymi ulicami Elbląga, zaczynając się i kończąc na Placu Jagiellończyka: ul. Karowa, ul. Teatralna,  ul. Nowowiejska, ul. Górnośląska, ul. Sienkiewicza, ul. Orzeszkowej, ul. Mickiewicza, ul. Grunwaldzka, ul. Akacjowa, ul. Lotnicza, ul. Skrzydlata, ul. Łódzka, ul. Malborska, ul. Tysiąclecia, ul. Rycerska, ul. Pocztowa, ul. Robotnicza, ul. Teatralna, ul. Karowa.

Zbiórka uczestników na Placu Jagiellończyka. Ruszamy o godzinie 11:00

Trasa/program przejazdu

trasa

trasa - trasa


Następnego dnia, 18 września odbędzie się kolejna edycja Miejskich Wycieczek Rowerowych.

MOSiR w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej oraz Elbląskie Biuro Atrakcji Turystycznych Ilfing zapraszają do udziału w kolejnej wycieczce rowerowej po okolicach Elbląga. Po wakacyjnej przerwie wrześniowa (18 września) wycieczka będzie prowadziła statkiem do Fromborka  i dalej rowerami do Tolkmicka w którym wejdziemy na dwie wieże widokowe.

Trasa: FROMBORK-Ronin-Krzyżewo-Chojnowo-Tolkmicko-Kadyny-Pęklewo-Suchacz-Nadbrzeże-Kamionek Wielki-ELBLĄG.

Mapa – łączna długość trasy to około 40 km.

W trakcie wycieczki przewidywane są krótkie przerwy na jedzenie, robienie zdjęć itp. Każdy z uczestników powinien zadbać o dobry stan techniczny swojego roweru - informuje Marek Kamm z Działu Organizacji  Imprez Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.. Należy zabrać ze sobą podstawowe akcesoria rowerowe tj. dętkę, łatki, pompkę, klucze. Szczególnie zalecamy posiadanie kasku. Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę, ale w przypadku złej aury trasa wycieczki zostanie odpowiednio zmodyfikowana. Wycieczka będzie przebiegała po drogach utwardzonych i gruntowych. Organizatorzy tradycyjnie zalecają jazdę na rowerach górskich, trekingowych lub miejskich wyposażonych w przerzutki.

Na trasie nie zabraknie słodkiego wsparcia energetycznego. Tempo jazdy zachowamy bardzo spokojne, turystyczne, w granicach od 12 do 15 km na godzinę. Zapraszamy całe rodziny i wszystkich chętnych!

Udział w wycieczce kosztuje 30 zł. Jest to cena promocyjna na rejs z rowerem statkiem Elwinga z Elbląga do Fromborka. 30 zł płatne na statku. Statek wypływa o godzinie 9.30, we Fromborku jest o 12.30. Dalej jedziemy do Elbląga rowerami odwiedzając Tolkmicko.

Szczegółowy regulamin wycieczki znajduje się na www.mosir.elblag.eu oraz www.pttk.elblag.com.pl

Zbiórka 18 września o godzinie 9.00 na parkingu przy Moście Niskim (przy Tawernie Tortuga). Prosimy o punktualne przybycie. Liczba miejsc ograniczona.


Więcej o ETZT

Kampania od 14 lat promuje ekologiczne formy transportu, takie jak: komunikacja miejska, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło „Inteligentny transport. Silna gospodarka”.

ETZT odbywa się każdego roku w dniach 16-22 września. Kampania ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej, rozwój nowych technologii oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów. Kulminacyjnym punktem ETZT jest Europejski Dzień bez Samochodu (22 września), kiedy to kierowcy wraz z rodzinami za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego mogą podróżować bezpłatnie komunikacją miejską.

FILM