Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

plakat

plakat - plakat


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony jest w dniach od 16 do 22 września, a jego finałem (22 września) jest Europejski Dzień bez Samochodu.

Ten szczególny tydzień został zainicjowany w 2002 przez Komisję Europejską, a jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na niekorzystne dla zdrowia przyzwyczajenia w podróżowaniu oraz zachęcanie do wyboru alternatywnych środków i metod przemieszczania się, takich jak rower czy właśnie komunikacja miejska.

Wraz z rozpoczęciem tego rocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu, za pomocą plakatów  pragnie zwrócić uwagę Elblążan na trzy tematy związane z bezpieczeństwem przede wszystkim w komunikacji miejskiej oraz w innych miejscach użyteczności publicznej. Kolejno są to: podejrzane, potencjalnie niebezpieczne bagaże czy przedmioty pozostawione w miejscach publicznych (autobus, tramwaj, przystanek itp.); akty wandalizmu czy też agresji; pierwsza pomoc w przypadku innych osób.

Mamy nadzieję, że materiały pod hasłem „Widzisz coś niepokojącego – nie bądź obojętny! Reaguj!” umieszczone w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na wybranych przystankach, będą swoistym przypomnieniem, bodźcem, który w sytuacjach przedstawionych na plakatach, skłoni odbiorców do podjęcia działań, takich jak choćby powiadomienie odpowiednich służb. Tego typu sytuacje mogą mieć miejsce nie tylko w komunikacji miejskiej i niezmiernie ważne jest aby nie pozostać obojętnym. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że od tego może zależeć również nasze własne bezpieczeństwo, a także, że sami również możemy potrzebować pierwszej pomocy. A taką, w pierwszej kolejności, jest wykazanie zainteresowania i wezwanie fachowej pomocy.

(Projekt plakatu który pojawi się w pojazdach i na wybranych przystankach – w załączniku)

Ponadto, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu przygotował konkurs: „Tydzień z elbląską komunikacją miejską”.

Konkurs będzie trwał od 16 do 22 września i będzie prowadzony na oficjalnym fanpage’u ZKM w Elblągu - link do strony

Codziennie, pomiędzy godziną 7:00 a 15:00 będziemy zadawać jedno pytanie związane z elbląską komunikacją miejską. Pierwsza osoba która polubiła lub polubi (w trakcie trwania konkursu) naszą stronę i udzieli poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe zadane w danym dniu, otrzyma bilet 30 – dniowy ważny w strefie miejskiej i podmiejskiej.

Ważne informacje związane z konkursem:
•    podczas trwania konkursu, każdy z uczestników może otrzymać tylko jedną nagrodę;
•    w konkursie mogą brać udział jedynie osoby fizyczne;
•    w konkursie nie mogą brać udziału osoby posiadające fikcyjne konto w serwisie społecznościowym Facebook;
•    w konkursie nie mogą brać udziału instytucje, stowarzyszenia, osoby, które założyły konta w celu prowadzenia różnego rodzaju akcji, hobbystyczne, tematyczne itp.

Regulamin konkursu "Tydzień z elbląską komunikacją miejską 2016"

Tradycyjnie, 22 września 2016 podczas obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu, ZKM w Elblągu zaprasza wszystkich, na co dzień zmotoryzowanych Elblążan, do skorzystania z komunikacji miejskiej. W tym dniu uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów będzie ważny dowód rejestracyjny samochodu. Co ważne – bezpłatna jazda na dowód rejestracyjny dotyczy nie tylko kierowców, ale również członków ich rodzin.

Ponadto, na finał ETZT - 22 września 2016, Spółka Tramwaje Elbląskie wspólnie z ZKM zaprasza na pokład historycznego wagonu Konstal 5N. Tak jak podczas wakacji, historyczny wagon będzie kursował po trasie pętla Saperów – pętla Marymoncka. Wspomniane kursy będą bezpłatne.

Kierunek i godzina odjazdu:

Plac Słowiański – pętla Marymoncka
•    godz. odjazdów z Placu Słowiańskiego (w kierunku Bażantarni) – ok. 12.00, 14.00, 16.00.
•    godz. odjazdów z pętli Marymoncka (w kierunku Placu Słowiańskiego) – ok. 12:50, 14:50, 16:50.

Plac Słowiański -  pętla Saperów
•    godz. odjazdów z Placu Słowiańskiego (w kierunku pętli Saperów) -  ok. 13.05, 15.05, 17.05.
•    godz. odjazdu z pętli Saperów (w kierunku Placu Słowiańskiego) – ok. 11:50, 13:50, 15:50.
 
Zapraszamy!